Айова въвежда една от най-рестриктивните политики за аборти в САЩ досега

0
116
Източник: Freepik

В американския щат Айова влезе в сила закон, който забранява почти всички аборти след шестата седмица. Законодателството позволява процедурата, докато не бъдат открити ранни признаци на сърдечна дейност в плода или ембриона, с изключения в случаи на изнасилване, кръвосмешение, аномалии на плода и когато животът на майката е в опасност.

Забраната беше блокирана след приемането й миналата година, преди да бъде потвърдена от най-висшия съд на щата миналия месец. Това е една от най-рестриктивните политики, прилагани, откакто американците загубиха националното си право на достъп до аборт преди две години.

Преди този понеделник абортите бяха разрешени до 20-та седмица от бременността в Айова. Решението на Върховния съд на САЩ от 1973 г. по делото Роу/Уейд гарантира правото на аборт преди феталната жизнеспособност, обикновено между 24 и 28 седмици, но то беше отменено почти половин век по-късно от новото консервативно мнозинство в съда.

Сега Айова се присъединява към нарастващ списък от щати от Средния запад, включително съседните Мисури и Южна Дакота, които въведоха ограничения след преобръщането на решението по Роу/Уейд.

Очаква се забраната да принуди жителите на Айова да потърсят грижи в съседни щати, които са предприели действия за поддържане или разширяване на достъпа до аборти от 2022 г. насам.

„Тъй като нашите съседи в Айова са лишени от основните си права, моето послание е ясно: Вашата репродуктивна свобода ще остане защитена в Минесота“, написа губернаторът на Минесота Тим Уолц в X.

Губернаторът на Илинойс Дж. Б. Прицкер нарече шестседмичната забрана на абортите „смущаваща“. Той също написа в Х, че приветства жителите на Айова да се възползват от каквито и да е грижи, свързани с репродуктивната свобода.

Но по-нисш съд в щата временно блокира влизането в сила на забраната с аргумента, че тя противоречи на конституционните права на жителите на Айова. Върховният съд на Айова миналия месец взе решение с 4-3 гласа.

Републиканският губернатор на щата Ким Рейнолдс, която подписа законопроекта, приветства тогавашното решение на висшия съд като „победа за цял живот“. Също така тя твърди, че „няма нищо по-свещено и няма по-достойна кауза от защитата на невинни неродени животи“.

Но проучванията показват, че почти две трети от жителите на Айова смятат, че абортите трябва да бъдат законни в повечето или във всички случаи.

Центърът за репродуктивни права, група за застъпничество за достъп до аборти, написа в X, че ще продължат борбата за „разширяване, възстановяване и защита на правото ви да вземате собствени решения относно собствените си тела и животи“. Президентът и главен изпълнителен директор на центъра Нанси Нортуп в изявление каза, че като последица от забраната „пациентите ще бъдат принудени да пътуват стотици километри от дома си, за да намерят лечение за аборти, ако имат средства за това.“

Тъй като до общите избори през ноември остават едва три месеца, демократите се надяват да сплотят избирателите около подкрепата си за правата на абортите.

„Тази сутрин повече от 1,5 милиона жени в Айова се събудиха с по-малко права, отколкото имаха снощи, поради поредната забрана на абортите от Тръмп“, написа вицепрезидентът Камала Харис, очакваният кандидат за президент на партията, в X, известен преди като Twitter. Тя обеща да възстанови репродуктивните права на жените.

Доналд Тръмп, кандидатът на републиканците, каза, че той е „с гордост човекът, отговорен“ за края на Роу/Уейд, твърдейки, че въпросът за абортите трябва да се решава от отделните щати.

След отмяната на делото Роу/Уейд, 22 щата са въвели ограничения – засягащи повече от една на всеки три американски жени.

 

По текста работи: Петя Георгиева