Как да намалим излагането на организма си на микро пластмаси ?
Микропластмасите са навсякъде – в черния дроб, кръвта и дори в мозъка ни, и са почти невъзможни за избягване. Въпреки това, има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите излагането си. Ето пет начина да намалите излагането си чрез храната и напитките:
1. Пийте чешмяна вода
Пиенето на бутилирана вода може да ви изложи на хиляди микроскопични пластмасови частици. Изследователи са установили, че средно литър бутилирана вода съдържа около 240 000 пластмасови частици, повечето от които са нанопластмаси с размери, представляващи само част от ширината на човешки косъм. Превключването от бутилирана вода към филтрирана чешмяна вода има потенциал да намали приема на микропластмаси. Микропластмаси могат да бъдат намерени и в чешмяната вода, но в по-малки количества. Варенето и филтрирането на водата може да помогне за премахване на до 90% от пластмасовите частици в питейната вода, но експертите предупреждават, че това също може да увеличи извличането на токсични химикали във водата.
2. Избягвайте пластмасови контейнери за храна
Използването на пластмаса често е неизбежно, но има много начини да намалите взаимодействието на храната си с пластмаси, включително пластмасовите контейнери за съхранение. Експертите призовават хората да заменят храната, която идва в пластмасови контейнери, с алтернативи. Това може да бъде толкова просто, колкото да купувате фъстъчено масло в стъклен буркан. Консервираните храни и картонените опаковки за напитки са друг път за пластмасово замърсяване при хората. Консервите често са облицовани с пластмаси, които могат да отделят микропластмаси и да извличат вредни химикали.
3. Използвайте стъкло в микровълновата печка
Едно проучване установи, че загряването на храна в пластмасови контейнери и многократно използвани пликове може да освободи повече от 4 милиона микропластмасови и 2 милиарда нанопластмасови частици на квадратен сантиметър само за три минути. Топлината кара микропластмасите да мигрират, така че избягвайте да поставяте гореща храна в пластмасови опаковки и се уверете, че те не се съхраняват на слънчева светлина или в други топли среди. Други фактори, които могат да увеличат извличането, са киселинни продукти, като портокалов сок и други плодови сокове, и мазни храни.
4. Избягвайте силно преработени храни
Силно преработените храни съдържат значително повече микропластмаси от минимално преработените храни. Едно проучване установи микропластмаси във всички 16 протеинови продукта, които изследователите са изследвали. От тестваните продукти, панираните скариди имат най-високи концентрации на пластмасови частици. Силно преработените пилешки хапки съдържат 30 пъти повече микропластмаси на грам от пилешките гърди. Като правило, колкото по-преработена или ултрапреработена е храната, толкова повече микро-нанопластмаси ще се съдържат.
5. Откажете се от пластмасовите чайни торбички
Найлоновите чайни торбички, които са направени от пластмаса, могат да освободят повече от 11 милиарда микропластмасови и 3 милиарда нанопластмасови частици в една чаша. Запарването на чай от насипни листа е един от начините да избегнете проблемите, свързани с пластмасовите чайни торбички. Чайните торбички, направени от целулоза, биоразградим материал, са много по-безопасни от пластмасата и имат допълнителната полза да помагат на чая да абсорбира други вредни материали като тежки метали.
Като следвате тези стъпки, можете да намалите излагането си на микропластмаси чрез храната и напитките, които консумирате.
По статията работи Анна-Мария Николаева
Източник :
https://getpocket.com/explore/item/how-to-eat-and-drink-fewer-microplastics