Градските дървета страдат от небрежно отношение, неправилни действия и климатичните промени
Големите градове в България имат добро наследство от трайна дървесна растителност, но днес за нея не се полагат достатъчно грижи и липсва разбиране за ползата ѝ. Добро озеленяване е сред най-ефикасните методи за намаляване на прегряването в градовете. Много са факторите, които влошават състоянието и съкращават живота на градските дървета. Имаме нужда не само от професионална грижа за тях, но и от работеща нормативна уредба, която да позволява пряко третиране на трайната дървесна растителност като основен градивен елемент на зелената система на всеки град.
Един от най-опасните фактори са климатичните промени. Покачващите се глобални и локални температури допринасят за по-чести горещи вълни и разлика в температурите на въздуха между града и околните райони. През 2022 г. горещите вълни в Европа са отнели живота на над 20 000 души, главно в градовете. Продължи ли затоплянето смъртността може да се увеличи до 90 000 човека годишно по прогнози на Европейския изследователски център.
Какви са ползите от дърветата в градска среда?
Дърветата в градска среда предоставят множество ползи (Фиг. 1), като основната е директно охлаждане чрез засенчване, но не по-малко важни са и пречистване на въздуха, усвояване и дългосрочно съхраняване на въглерод, намаляване на праховото замърсяване и разходите за охлаждане на сгради. От друга страна, те имат и естетически ефекти и допринасят за цялостно подобряване на средата и качеството на живот.
Какви са проблемите на дърветата в градската среда?
Проблемите на дърветата в градска среда могат да се разделят условно на две основни групи: климатични промени и екстремни събития, и неправилно третиране.
Дърветата в градска среда са подложени на значителен стрес в следствие на климатичните промени.
Според прогнози, климатичната обстановка ще продължи да се влошава, което ще доведе до:
- Покачване на температурите
- По-чести и по-продължителни горещи вълни
- Засушавания през летния и есенния сезон
- Интензивни бури придружени от силни ветрове и порои, често с градушки
В резултат от тези неблагоприятни фактори, дърветата в градската среда ще станат по-уязвими на атаки от различни бактерии, гъбички и др., увеличение на смъртността им и съкращаване на живота на по-чувствителните видове. При подобни промени ще се увеличат разходите за подмяна на дървета, частична подмяна на състава и повече разходи за поддържащи мероприятия.
Важен фактор е и неблагоприятната обстановка, в която се развиват!
Част от предизвикателствата, с които се сблъскват градските дървета са:
- Силно намалено пространство за развитие на корените;
- Липса на истинска почва – за кореновите системи в града се използва минимално количество истинска натурална почва;
- В пространството над корените е затруднен достъпа на вода и почистването на почвата от отпадъчна растителност, суха трева или клони, като често мястото е замърсено и утъпкано;
- Суша – по-малкото вода, в комбинация със загретия въздух от пътните настилки и фасади на сградите, допринася значително за по-бързо изсушаване на почвата;
- Третиране със смеси с високо съдържание на соли през зимата;
- Неправилен избор на дървесни видове;
Друг съществен проблем е и непрофесионалният подход към дърветата
Проявления на този проблем са непрофесионалните опити за подрязване на клоните, които са често закъснели или изпълнени от хора без необходимата подготовка. Друг проблем са и честите наранявания на стъблата при ремонтно-строителни дейности. Цялостно можем да наблюдаваме липса на разбиране и неправилни грижи от страна на гражданите и отговорните институции за дърветата.
До какво водят всички тези проблеми?
Последствията, освен за дърветата, засягат и нас – гражданите. Разходите за поддръжка на дърветата се увеличават поради небрежността проявена към тях. Най-важно, с увреждането на дърветата ние губим най-ценната функция, които ни носят те – чист въздух.
Какво е състоянието на дърветата в София?
София е сред градовете с множество паркове и междублоково озеленяване, но за съжаление състоянието на голяма част от дърветата е влошено в резултат на наранявания и неправилно поддържане. В районите с интензивно строителство се допусна почти пълна липса на дървета по улиците, като на много от тези места ще бъде трудно да се посадят и в бъдеще.
Основните проблеми на дърветата в София са, че:
- почти всеки ремонт води до сериозно нараняване на повечето дървета;
- липсват елементарни мерки за опазването им, до голяма степен поради липса на реално осъзнаване на значението на всяко дърво и необходимостта то да се пази;
- продължава практиката с дърветата да се работи крайно непрофесионално, като работата с тях не се възлага на специалисти
Решения и добри практики
Имаме нужда от работеща нормативна уредба, която да позволява пряко третиране на трайната дървесна растителност като основен градивен елемент на зелената система на градовете.
Създаване на работещи наръчници – от експерти за служители, наети изпълнители на дейности, граждани и др.
Ограждане на дървета по време на ремонти – най-лесно и просто е да се огради ствола на дървото с дъски, и след това да се използва някакъв изолационен материал, за да бъде предпазено дървото от случайно нараняване.
Поливане – могат да се използват торби за забавено поливане на ново посадени дървета в градска среда. Цената им на дребно е около 40 лв, но дървото получава шанс да оцелее в горещите летни дни.
Мерки против утъпкване на почвата – съществуват различни декоративни решетки, които предпазват почвата и подпомагат за по-лесно поемане на вода и по-добро почистване.
Експертни каталози – те разглеждат подходящите дървесни видове, предвид различни условия и ограничения на средата, включително и съобразени с прогнозите за климатичните промени. Подобни каталози трябва да се изготвят от експерти в областта и да са съобразени с конкретния регион.
Работа на специалисти и нужда от работещ кадастър – необходимо е да се развие качествен кадастър, изготвян от експерти.
Публичен регистър на трайната дървесна растителност, съдържащ подробна информация.
Работа със специалисти – вземането на качествени решения и изпълнението на работата винаги трябва да става от обучени специалисти. Така ще се предотврати неправилната поддръжка и евентуални инциденти, които могат да костват човешки живот поради липсата на знания за работа с дърветата.
И на последно място публичните и медийни кампании ни помагат да си дадем сметка какво е значението на градската растителност, защо трябва да я пазим и как тя успява да промени публичната среда за по-добро.
В заключение, дърветата в градовете ни носят значителни ползи за публичната среда и за хората, но те не се осъзнават от повечето жители и служители на администрацията. В същото време имаме нужда от по-добра нормативна уредба и създаване на работещ публичен регистър на трайната дървесна растителност. Време е да изискаме по-професионално отношение към дърветата в градовете, в които живеем.
Със съкращения от оригиналния текст, публикуван в „Климатека“ с автор доц. д-р Момчил Панайотов.
По материала работи: Борислава Георгиева