Какво честваме на Международния ден на детето?
На 1 юни ежегодно се отбелязва Международният ден на детето, посветен на правата, благосъстоянието и защитата на децата по целия свят. Макар че много деца го свързват с подаръци и празненства, този ден има дълбоко социално значение, насочено към прекратяване на малтретирането, експлоатацията и лишаването на децата от техните права.
Началото на този празник е поставено точно преди сто години – през 1925 година, по време на Световната конференция за благосъстоянието на децата в Женева. Тогава световните лидери обсъждат тежките условия, в които живеят децата след Индустриалната революция – недохранване, експлоатация, липса на достъп до образование. В резултат на това се взема решение да се създаде ден, който да подчертава значението на детството и да служи като напомняне за защита и овластяване на всяко дете. Освен това той признава детството като основа за живота на възрастните.
Международният ден на детето отбелязва и Конвенцията на ООН за правата на детето, приета през 1989 г., която очертава основните права на всяко дете – право на образование, здравеопазване, защита от насилие и експлоатация.
Въпреки че Всеобщият ден на детето е установен от ООН през 1954 г. и се отбелязва на 20 ноември, много държави предпочитат да честват Международния ден на детето на 1 юни.
Международният ден на детето е напомняне за значението на детството и за необходимостта от защита и подкрепа на децата по целия свят. Той насърчава обществото да се ангажира с осигуряването на по-добро бъдеще за всяко дете.