ООН: Условията в Газа са катастрофални въпреки подновената помощ

0
35
ООН: Възобновяването на доставките на хуманитарна помощ за Газа има „малък ефект“. Взаимствано от The Vibes.

Въпреки възобновяването на ограничените доставки на хуманитарна помощ в палестинския анклав, ситуацията в Газа остава най-тежката от началото на войната между Израел и бойците на Хамас, заявиха от ООН в петък, 30 май.

Под нарастващия глобален натиск, преди 12 дни Израел прекрати 11-седмичната блокада на Газа, позволявайки възобновяването на ограничени хуманитарни операции под егидата на ООН. В понеделник беше стартирана и нова, противоречива инициатива за разпределяне на хуманитарна помощ – Хуманитарната фондация за Газа, подкрепена от САЩ и Израел.

„Всяка помощ, която стигне до хората, които се нуждаят от нея, е добра“, заяви пред репортери в Ню Йорк говорителят на ООН Стефан Дюжарик. Той добави обаче, че досега доставките на хуманитарна помощ като цяло са имали „много, много малък ефект“. „Катастрофалната ситуация в Газа е най-тежката от началото на войната“, обяви той.

ООН и международните хуманитарни организации отказаха да работят с Хуманитарната фондация за Газа (ХФГ), защото според тях тя не е неутрална и има модел на разпределение, който принуждава палестинците да се преселват.

В крайна сметка Израел иска ООН да работи чрез ХФГ, която използва частни американски охранителни и логистични компании за транспортиране на хуманитарна помощ в Газа, където тя се разпределя от граждански екипи в т.нар. сигурни разпределителни пунктове.

Израел ще позволи доставки на хуманитарна помощ „в най-близко бъдеще“ чрез операциите на ООН и ХФГ, заяви тази седмица израелският посланик в ООН Дани Данон. ХФГ съобщи в петък, че до момента е успяла да достави над 2,1 милиона хранителни пакета.

ООН съобщава, че през последните 12 дни е успяла да транспортира само около 200 камиона с хуманитарна помощ в Газа, възпрепятствана от несигурността и израелските ограничения за достъп. Не е ясно колко от тази помощ е достигнала до нуждаещите се. Съобщава се, че няколко камиона и склад на Световната програма по прехрана са били ограбени от отчаяни, гладни хора.

Служители на ООН също критикуваха ограниченията върху вида помощ, която могат да предоставят. „Израелските власти не ни позволиха да доставим нито едно готово за консумация ястие. Единствената храна, която беше разрешена, беше брашно за пекарни. Дори и да беше разрешено в неограничени количества, това не би било достатъчно за пълноценно хранене на никого“, заяви Ери Канеко, говорител по хуманитарни въпроси на ООН.

По материала работи: Габриела Христова