На 14 август тази година Световната здравна организация (СЗО) обяви извънредна ситуация за общественото здраве, свързана с епидемията от маймунска едра шарка, известна като “Mpox”. Това се случи след установяване на много нови случаи на болестта в Африка.
Маймунската шарка е инфекциозно заболяване, причинено от вирус, предаван на хората от заразени животни, но заразяването може да се предава и от човек на човек чрез близък физически контакт.
Африка е изправена пред разпространението на нов щам на вируса, открит в Демократична република Конго (ДРК) през септември 2023 г. и наречен „clade Ib“, който е по-смъртоносен и по-лесно преносим от предишните такива.
Anyone can get #mpox. Here’s how it spreads 👇🏿
Learn more: https://t.co/sNBnWZ1XMv pic.twitter.com/K9rvHXjkZY— WHO African Region (@WHOAFRO) August 22, 2024
Според СЗО повече от 15 600 заразени и 537 смъртни случая са докладвани от началото на годината в ДРК, което вече надвишава общия брой от миналата година. Смъртността обаче остава под 4%. ДР Конго и други африкански страни се борят с болестта повече от десет години.
АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ
Обявяването на извънредно положение се случва след като е идентифициран нов щам, за който се твърди, че се разпространява главно чрез сексуален контакт. СЗО заяви, че е идентифициран в Бурунди, Кения, Руанда и Уганда – страни, които никога преди не са докладвали случаи на маймунска шарка.
Един ден след декларацията на СЗО, шведски служители потвърдиха първия случай на новия щам, докладван някога извън африканския континент. В изявление на 15 август 2024 г. се съобщава, че пациентът в Швеция се е заразил по време на пътуване в Африка.
Тайланд в четвъртък (22 август 2024 г.) потвърди случай, за който бе съобщено тази седмица. Европейският пътник е с новия щам “clade 1b” на вируса. Това е вторият потвърден случай на варианта извън Африка.
На 19 август тази година Филипините съобщиха за нов случай на шарката. Пациентът не е пътувал извън страната и от тестовете бе установено, че той е заразен с по-лекия щам “clade II”. Този вариант също беше открит наскоро в пациент в Пакистан, съобщиха от здравното министерство на страната.
В Аржентина товарен кораб беше поставен под карантина заради първия предполагаем случай на шарката там, след като един от членовете на екипажа има „кожни лезии, подобни на кисти”, заяви аржентинското здравното министерство.
Вероятно обаче има повече случаи, смятат експерти.
„Това, което виждаме, е само върхът на айсберга, така че не би било изненадващо да видим повече случаи извън ДРК и в световен мащаб “, заяви д-р Ан Римоан, професор по епидемиология в Университета на Калифорния.
МЕРКИ ЗА СПРАВЯНЕ С ЕПИДЕМИЯТА
На 6 август 2024 г. СЗО призова страните да „споделят помежду си инструменти за облекчаване на ситуацията като ваксини и да прилагат научените поуки, които са извлекли от предишни извънредни ситуации в областта на общественото здраве от международно значение, за да се справят с настоящата епидемия“.
СЗО също така насърчава всички страни да засилят общественото наблюдение, да споделят данните помежду си и да работят за по-добро разбиране на разпространяването на вируса.
Европейският директор на СЗО, Ханс Клуге заяви, че фокусът върху новия щам “clade 1” дава шанс на Европа да се съсредоточи отново върху по-малко тежкия вариант “clade 2”. Това би се случило чрез разпространението на по-добри съвети с цел опазването на общественото здраве и наблюдение, защото около 100 нови случая на по-лекия щам биват регистрирани в европейския регион всеки месец.
Съществуват две лицензирани и ефективни ваксини срещу маймунската шарка.
Няколко проучвания показват, че ваксинацията срещу „класическата“ едра шарка е 85% ефективна при елиминирането на болестта. Предишна такава ваксина може да доведе до по-лекото протичане на заболяването.
Глобалната епидемия от маймунската шарка беше обявена за извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение (PHEIC) на 23 юли 2022 г. Тогава СЗО публикува стратегически план за готовност и реагиране, както и набор от документи с технически насоки. Наблюдението, диагностиката, съобщаването на риска и ангажираността на общността остават ключови, когато става въпрос за спирането на епидемията.
Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията (Africa CDC) във вторник (20 август 2024 г.) заявиха, че ДРК и други африкански страни могат да започнат ваксинацията срещу болестта до броени дни.
Африканският CDC работи със страни, в които има огнища на шарката по логистични и комуникационни стратегии за реализиране на ваксините, които са обещани и трябва да бъдат доставени от Европейския съюз, производителя на ваксини Bavarian Nordic, Съединените щати и Япония.
„Все още не сме започнали ваксинациите. Ще започнем след няколко дни, ако сме сигурни, че всичко е както трябва. В края на следващата седмица ваксините ще започнат да пристигат в ДРК и други страни“, каза генералният директор на CDC за Африка Жан Касея на брифинг.
Международната организация по миграция (МОМ) към ООН в сряда (21 август 2024 г.) апелира за помощи на стойност 18,5 млн долара, които да подпомогнат
предоставянето на здравни услуги на хора, засегнати от епидемията от шарка в Източна и Южна Африка.
В същото време европейските здравни власти отхвърлят всякакви допълнителни мерки в целия блок срещу ситуацията с новия вариант на маймунската шарка. Според тях рискът, който представлява за по-голяма част от населението, все още се счита за „нисък“.
Възможна ли е нова пандемия: Маймунската шарка не е новият КОВИД-19
На въпрос относно потенциална пандемия заради маймунската треска, д-р Даниел Курицкес, началник на отделението по инфекциозни болести в Бригам и професор по медицина в Харвардското медицинско училище отговаря, че „няма абсолютно никаква причина да се предприемат такива мерки“.
Отговаряйки на същия въпрос, Римоан заявява: „Отговорът е не. Шарката не е ново заболяване като КОВИД-19. Това е известен вирус с вече налични лечения, с които можем да го контролираме, включително ваксини… Вече овладяхме глобалното огнище (на маймунската шарка) през 2022 г.“
Mpox is not the new Covid, says Hans Kluge who is the World Health Organization (WHO) Regional Director for Europe. Kluge said at a virtual UN press briefing that a coordinated response is most needed in Africa where the WHO recently declared a public health emergency. pic.twitter.com/siPi42rUG9
— Channel 4 News (@Channel4News) August 20, 2024
„Маймунската шарка не е новият КОВИД-19“, независимо дали е щам I или II, заяви Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. Той подчерта, че стратегиите за контрол на болестта са известни и ефективни, особено в европейския регион, където усилията са насочени към пълното спиране на разпространението му.
Въпреки необходимостта от по-нататъшни изследвания на щама “clade 1b”, което накара агенцията на ООН да обяви международна извънредна здравна ситуация, Ханс Клуге, изрази увереност, че разпространението на болестта може да бъде ограничено.
Автор: Петя Георгиева