
На фона на съобщения, че в сряда късно вечерта са били предотвратени нови удари с дронове срещу ключов център за хуманитарна помощ в Судан, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш се присъедини към все по-настоятелните призиви за сериозни мирни преговори, които да сложат край на войната в Судан, продължаваща вече повече от две години.
Генералният секретар на ООН предупреди, че всяко по-нататъшно ескалиране на конфликта може да доведе до масивни жертви сред цивилното население и да влоши още повече катастрофалното хуманитарно положение в цялата страна.
„Разширяването на конфликта в район, който е служил като убежище за голям брой разселени хора, е тревожно“, заяви той в изявление, публикувано от офиса на неговия говорител.
Призивът на Антонио Гутериш идва след дни на продължаващи удари с дронове по ключова инфраструктура в Порт Судан, които отвориха нов фронт в сраженията между силите на военното правителство и тежко въоръжени паравоенни формирования.
Градът е основен входен пункт за доставки на хуманитарна помощ, разполага с летища и директен достъп до Червено море. Той е и убежище за стотици хиляди разселени хора и седалище на правителството, след като генералите загубиха контрола над столицата Хартум в полза на Силите за бързо реагиране (RSF).
В отговор на атаките с дронове, полетите на Хуманитарната въздушна служба на ООН (UNHAS) от и до Порт Судан са преустановени от 4 май.
Удари с дронове са били отчетени и в други части на Судан. В щата Касала ударите в близост до летището са принудили около 2900 души да напуснат домовете си и са довели до временно преустановяване или преместване на някои хуманитарни дейности, предава координационният офис на ООН за хуманитарна помощ.
Войната в Судан е резултат от провала на прехода към гражданско управление след свалянето от власт през април 2019 г. на Омар ал-Башир, който беше начело на страната в продължение на 30 години.
Катастрофалната хуманитарна криза
Според съобщения в резултат на безмилостните сражения в Судан са загинали над 18 800 цивилни, а десетки хиляди са били ранени. Агенциите за помощ на ООН заявяват, че населението на страната е обхванато от хуманитарна криза с невиждани досега мащаби.
Днес повече от половината от населението на Судан – 30,4 милиона души – се нуждаят от хуманитарна помощ, включително над 15 милиона деца. Те нямат достъп до храна, вода, подслон, електричество, образование и здравеопазване, предупреждават многократно ветераните от хуманитарните мисии.
„В Судан 25 милиона души са изложени на риск от недохранване“, заяви пред UN News говорителят на Световната програма по прехраната (WFP) Лени Кинзли. „Хората са разселени из цялата страна, близо 13 милиона души са принудени да напуснат домовете си. Наблюдаваме вълни на разселение в Северен Дарфур, където около 450 000 души са избягали от ужасяващо насилие.“
Достигане до хората в нужда
„Разпределихме хранителна помощ и пакети с хранителни продукти за спешни случаи на 335 000 души, които наскоро избягаха от насилието в и около Ел Фашер“, обясни г-жа Кинзли. „Увеличаваме помощта и в Хартум, като целта ни е да подпомогнем един милион души през следващия месец.“
За да достигне до 21 милиона души, които се нуждаят от спешна помощ през тази година, ООН се нуждае от 4,2 милиарда долара; досега са осигурени само 7 % от тази сума.
През следващите шест месеца само WFP се нуждае от около 700 милиона долара, за да увеличи помощта и да я разшири до 7 милиона души на месец.
По материала работи: Габриела Христова