Според новия доклад на Детския фонд на Организацията на обединените нации, УНИЦЕФ, публикуван във връзка със Световния ден на детето на 20 ноември, расизмът и дискриминацията, основани върху народността, езика и религията на децата, се ширят в целия свят.
Докладът изследва влиянието на дискриминацията върху децата и показва степента, до която тя и расизмът влияят върху тяхното образование, здраве, достъп до регистрация на раждането и до честно и равностойно правосъдие.
Той подчертава широко разпространените несъответствия сред малцинствата и етническите групи.
Цял живот в болка
„Всеобхватният расизъм и дискриминация поставят децата пред риска на лишения и отхвърляне, които могат да продължат цял живот“ – казва изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел. – „Това вреди на всеки от нас. Да защитаваме правата на всяко дете – независимо от това кое е и откъде идва – е най-сигурният начин да изградим по-мирен, процъфтяващ и справедлив свят за всички.“
Докладът показва, че децата от маргинализираните етнически, езикови и религиозни групи от 22 държави с ниски и средни доходи, на които е извършен анализ, изостават значително от своите връстници в четенето.
Изоставането
Средно учениците на възраст от 7 до 14 години от групата в най-изгодно положение са повече от двойно по-склонни да имат основни умения за четене от тези от групата в най-неизгодно положение.
Анализ на данните за нивото на деца, които са регистрирани при раждане – предпоставка за достъп до основните права – разкрива значителни несъответствия сред деца от различни религиозни и етнически групи.
Например в Лаос 59% от децата на възраст под пет години в малцинствената етническа група на кхмерите са с регистрирано раждане, докато в етническата група лао са регистрирани 80% от децата.
Дискриминацията и отхвърлянето задълбочават лишенията и бедността между поколенията и водят до проблеми със здравето, храненето и ученето сред децата, по-многобройни случаи на бременност сред подрастващи девойки и по-ниски показатели на заетост и доходи сред възрастни.

Дългосрочна перспектива
Докато COVID-19 разобличи дълбоката несправедливост и дискриминация в целия свят, а влиянието на измененията в климата и конфликтите продължават да разкриват неравенството в множество държави, докладът подчертава как дискриминацията и отхвърлянето дълго време са съществували за милиони деца от малцинствени етнически групи, засягайки техния достъп до имунизация, водоснабдителни и санитарни услуги и справедливо правосъдие.
„В Световния ден на децата и всеки ден всяко дете има правото да бъде зачитано и защитавано и да има равен шанс да разкрие целия си потенциал“ – казва Катрин Ръсел. – „Всеки от нас има силата да се противопостави на дискриминацията срещу децата – в нашите държави, нашите общества, нашите училища, нашите домове и нашите сърца. Трябва да използваме тази сила.“
Превод: Виола Родионова
Източник: UN News