ООН Жени няма да напусне Афганистан въпреки нарастващите ограничения и продължаващите конфликти. Това заяви на 17 март представителката на агенцията Сюзан Фъргюсън в страна, която организацията описва като най-тежката криза с права на жените в света.
„Каквото и да се случи, ООН Жени остава и работи в Афганистан„, каза Фъргюсън. Само през 2025 г. агенцията е осигурила достъп до животоспасяващи услуги за над 350 000 жени и момичета и е подкрепила близо 200 организации, ръководени от жени.
Положението се влошава. В началото на тази година талибанският режим издаде Декрет №12, който официално премахва равенството между мъжете и жените пред закона и позволява на съпрузите да прилагат физическо насилие у дома. Жените в Афганистан са почти четири пъти по-малко склонни от мъжете да потърсят официална защита от правосъдието.
Работата на терен е изключително трудна. Тъй като услугите за жени трябва да се предоставят от жени, агенцията настоява да бъде вдигната забраната за достъп на афганистански служителки на ООН до офисите на организацията.
Кризата се задълбочава и от военните действия. След въздушен удар в Кабул в понеделник, при който са загинали стотици хора, над половината от които жени и деца, Фъргюсън предупреди, че „жените и децата плащат висока цена за продължаващото насилие“. Конфликтът с Пакистан е засегнал над 64 000 души, а много жени са принудени да бягат за втори или трети път в рамките на година.
Нуждите са огромни, а парите са недостатъчни. За 2026 г. ООН Жени има финансова дупка от 500 млн. долара. „Ако сраженията продължат, нуждите ще растат“, предупреди Фъргюсън и призова международната общност за спешна помощ.
Изготвено от: Йоан Негушевски













