Президентът Доналд Тръмп изненада света с рязък обрат в търговската си политика, като само 13 часа след въвеждането на нови вносни мита за 57 държави, обяви 90-дневно отлагане на действието им. Рязката промяна доведе до силно покачване на пазарите на Уолстрийт, но остави бизнеса, инвеститорите и търговските партньори на САЩ объркани относно крайната цел на тази стратегия.
Миналата седмица Тръмп обяви мащабни глобални тарифи, които предизвикаха четиридневен срив на финансовите пазари и увеличиха опасенията от рецесия в САЩ и световната икономика. Прессекретарят на Белия дом, Каролайн Левит, се опита да представи политиката като част от „грандиозна стратегия за преговори“, но критиците я възприеха като отстъпление пред натиска на пазарите и бизнес общността.
„Другите държави ще приветстват 90-дневното отлагане – ако то се задържи – но непрекъснатите зигзагообразни ходове създават още повече несигурност“, коментира Даниел Ръсел от Азиатския институт за политики към Асоциацията на обществата (Asia Society Policy Institute).
Решението бе кулминацията на динамична седмица в търговската политика на САЩ. На 2 април – обявен от Тръмп за „Ден на освобождението“ – той обяви въвеждането на 10% базово мито върху вноса от повечето страни. В полунощ на същия ден добави и така наречените „реципрочни“ мита, насочени към държави, обвинени в нечестни търговски практики. Именно тези тарифи бяха временно замразени. Изключение направиха тарифите относно Китай – митото върху стоките на азиатската държава бе увеличено до 125%.
Икономически последици и реакция на бизнеса
Търговската война на Тръмп вече оказва реално въздействие върху американската икономика. Компании са принудени да отлагат инвестиции, да съкращават персонал и да преразглеждат бъдещите си планове. Стелантис (Stellantis) временно освободи 900 работници в САЩ след затваряне на заводи в Канада и Мексико, а Кливланд-Клифс (Cleveland-Cliffs) съкрати 1200 души заради спад в търсенето от автомобилната индустрия.
Протоколи от заседание на Федералния резерв сочат, че редица компании са „поставили на пауза“ наемането на нови служители поради несигурността в политиката. Делта Еър Лайнс (Delta Air Lines) също съобщи за спад в търсенето и отмени част от полетите, като отказа да даде годишна прогноза за финансовите резултати.
„Това е „самоограничена криза“ – криза, причинена от самото правителство чрез решения, които може да избегне или промени, а не от външни фактори“, коментира изпълнителният директор на Делта, Ед Бастиан. „Надявам се, че ще надделее здравият разум.“
Много бизнеси търсят яснота относно митата. Джеф Джайсли, ръководител на фирмата Джагро (Jagro), определи ситуацията като „хаос“, като добави, че липсва достъпна и навременна информация от официални източници.
Ескалация с Китай и глобални рискове
Китай реагира с ответни мита върху американски стоки още преди САЩ да увеличат своите до 125%. Генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала предупреди, че ескалацията може да доведе до 80% спад в търговията между САЩ и Китай и да намали глобалния БВП с близо 7%.
„Фрагментацията на световната търговия по геополитически линии е особено притеснителна“, заяви тя.
Американски компании изпитват сериозни затруднения. Джесика Бетанкурт, изпълнителен директор на Клемс (Klem’s) – магазин в Масачузетс, заяви, че напълно е спряла новите си поръчки на празнични и сезонни стоки от Китай. Според Джейсън Голдбърг от Пъблисис Груп (Publicis Groupe), най-големият проблем е именно несигурността: „Никой не знае какво да прави. Всички пазят кеш и замразяват планове.“
По материала работи: Теодор Петров