Съединените щати натрупват арсенал, изобилстващ от лесно направени противокорабни оръжия, като част от политиката им срещу Китай в Индо-тихоокеанския регион.
Руската инвазия в Украйна накара САЩ да помисли към нова философия – „достъпна маса“, както се изрази един главен изпълнителен директор от ракетната индустрия анонимно, имайки предвид наличието на много и евтини оръжия в готовност.
Щатите засилиха тестовете на своето QUICKSINK оръжие, евтина бомба обурудвана с евтин GPS пакет за навигация, и търсач, който може да проследява движещи се обекти. Американските въздушни сили използваха В-2 стелт-бомбардировач по време на тест миналия месец в Мексиканския залив, с който удариха кораб с QUICKSINK.
Китай ще продължи да има голямо предимство по отношение на количеството от противокорабни ракети, които притежава и може да дислоцират на собствена територия. Увеличаването на продукцията на американските QUICKSINK ще намали разликата, поставяйки китайските военни кораби под повече риск при бъдещ конфликт.
Американското индо-тихоокеанско командване от години иска хиляди QUICKSINK оръжия. С достатъчно достъпни масови оръжия насочени към китайските кораби, тяхната отбрана ще бъде затруднена, според анонимния изпълнителен директор. При такъв сценарии, американската армия ще изполва противокорабни ракети с голям обсег (LRASM) или SM-6 ракети, за да нанесат щети на китайските военни кораби и техните радари, след което ще бомбардират кораба с евтини оръжия като QUICKSINK.
Разнообразие от оръжия
САЩ натрупват различни противокорабни оръжия в Азия. През април, американската армия постави своите нови батерии за мобилни ракети Typhon, които се произвеждат евтино от вече съществуващи компоненти и могат да изстрелват ракети SM-6 и „Томахоук“ срещу морски цели.
Такива оръжия са сравнително лесни за производство, като с помощта на големи запаси и дизайни, които съществуват от десетилетия, биха могли да помогнат на Съединените щати и техните съюзници да наваксат бързо в индо-тихоокеанската ракетна надпревара, в която Китай има голяма преднина.
Превод:Борислава Георгиева