На 19 май Обединеното кралство, Франция и Канада предупредиха Израел, че ще предприемат „ твърди действия“, ако продължи да разширява военните си операции в Газа.
Сър Киър Стармър се присъедини към лидерите на Франция и Канада, за да призове израелското правителство да „прекрати военните си операции“ и „незабавно да позволи на хуманитарната помощ да влезе в Газа“. От 2 март насам в Газа не се допускат храни, гориво и лекарства – ситуация, която ООН по-рано определи като „катастрофална“ за палестинското население.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху отговори, че Лондон, Париж и Отава „предлагат огромна награда за геноцидното нападение срещу Израел на 7 октомври, като същевременно насърчават извършването на още подобни престъпления“. В неделя Нетаняху заяви, че страната му ще позволи на територията да влезе „базово количество храна“ след 11-седмичната блокада, но планира да поеме „контрола над цялата ивица Газа“. Той също така призова „всички европейски лидери“ да следват визията на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на конфликта.
Тримата западни лидери разкритикуваха това като „напълно неадекватно“, тъй като „отказът на основна хуманитарна помощ за цивилното население е неприемлив и рискува да наруши международното хуманитарно право“. Те добавиха, че нивото на страдание в Газа е „нетърпимо“.
Осъдиха също така „отвратителния език“, използван неотдавна от членове на израелското правителство, които заплашиха, че в отчаянието си от разрушаването на Газа цивилното население ще започне да се изселва.
Ръководителят на хуманитарната помощ на ООН Том Флетчър, бивш британски дипломат, заяви, че броят на камионите с помощи, на които е разрешено да влязат, е „капка в морето от това, което е необходимо в спешен порядък“.
Сър Киър, Еманюел Макрон и Марк Карни също така призоваха Хамас незабавно да освободи останалите заложници, взети при „чудовищното нападение“ в южната част на Израел на 7 октомври 2023 г.
В понеделник държавите изразиха също така несъгласие с разширяването на селищата на Западния бряг, което би „подкопало жизнеспособността на палестинската държава“, и заявиха, че „няма да се поколебаят да предприемат по-нататъшни действия, включително целенасочени санкции“, ако заселването не бъде спряно.
Трите държави похвалиха усилията на Съединените щати, Катар и Египет за осигуряване на прекратяване на огъня в Газа, като заявиха, че прекратяването на огъня и сделката за освобождаване на заложниците, заедно с „дългосрочно политическо решение“, предлагат най-оптималнaта развръзка на конфликта, както и „прекратяване на контрола на Хамас над Газа и намиране на път към решение за двете държави, в съответствие с целите на конференцията от 18 юни в Ню Йорк, съпредседателствана от Саудитска Арабия и Франция“.
Външните министри на страните, сред които Франция и Германия, заявиха, че макар и да отчитат “индикациите за ограничнo възобновяване на помощта“, населението на опустошената от войната територия „е изправено пред гладна смърт“ и „трябва да получи помощта, от която отчаяно се нуждае“.
Изявлението беше подписано и от външните министри на Австралия, Канада, Дания, Естония, Финландия, Исландия, Ирландия, Италия, Япония, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Португалия, Словения, Испания, Швеция и Обединеното кралство.
По материала работи: Емма Горова