С големите си и отдадени фен бази, к-попът се превърна в културен феномен, способен да промени обществото
В дигиталната ера, където битката за сърцата и умовете се води онлайн, глобални организации като Обединените нации и ЮНЕСКО се обръщат към необичаен, но силен съюзник – корейската поп музика. Партнирайки си с групи като „БТС“ и „Севънтийн“, двете организации успяват да разпространят своите послания за силата на младежите, психичното здраве и глобалното сътрудничество.
ЮНЕСКО от скоро работят със „Севънтийн“, създавайки инициативата „Глобална младежка дарителска схема“. Тя ще подпомага младите хора по света чрез финансова помощ, наставничество и възможности да изградят своите умения. Началото на програмата дадоха членовете от групата, дарявайки 1 млн. долара.
Участието на корейската група в инициативите на ЮНЕСКО заслужава да бъде отбелязано, защото организацията на ООН се фокусира над това да използва креативност, за да помага на младите хора да изградят увереност и да подобрят психичното си здраве, теми, които се отразяват дълбоко сред феновете на „Севънтийн“- КАРАТ. Това беше отбелязано по време на откриването на програмата „Going Together – For Youth Creativity and Well-Being“, където членовете на групата изразиха своята отдаденост към това да насърчават подкрепяща среда за младите по света.
„Севънтийн“и ЮНЕСКО целят да подкрепят младите хора и техните общества в това да получат по-добър живот. Надяваме се да усилим гласа и креативността на младите хора из целия свят.“, сподели Одри Азулай, главен директор на ЮНЕСКО, по време на церемонията по откриването на програмата в Париж през месец юни.
Подобна стратегия за сътрудничество наблюдавахме и през 2018 г. с к-поп феномена „БТС“. Те работиха заедно с УНИЦЕФ, създавайки кампанията „Love Myself“. Групата представи проекта по време на речта си на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, част от инициативата „Youth 2030“. Фокусът на кампанията беше върху това да обичаме себе си и борба срещу насилието, неща които са дълбоко отразени във фен базата на групата позната като АРМИ.
„Без значение кой си, откъде си, какъв е цветът на кожата ти или твоят пол, изразявай себе си. Намери своето име и глас, като изразяваш себе си“, сподели, като част от речта си, лидерът на групата RM на Общото събрание на ООН на 25 септември 2018 г.
С партньорството си с „БТС“, организацията успя да достигне до по-младите, група, с която международните организации често изпитват трудности да се свържат чрез традиционни методи.
През 2022 г. групата изнесе и реч в Белия дом, гостувайки на президента Джо Байдън, за да дискутират темата относно престъпления от омраза спрямо азиатците.
Основна причина проектите с двете корейски групи да са толкова успешни са техните фен бази. Те не са просто случайни слушатели. Те са много ангажирани и често се застъпват за социални проблеми. Много често успяват да се мобилизират бързо в подкрепа на различни каузи, следвайки добрия пример на двете групи.
Корейският музикален критик и журналист, Им Хи Юн, отбелязва, че к-поп артистите като цяло имат позитивен имидж, в сравнение с топ артистите в други жанрове, и обикновено по-рядко са изправени пред рискове свързани с лични противоречия или политически некоректни действия.
Връщайки се за трети път за Общото събрание на ООН през 2021 г., „БТС“ адресираха пандемията от Ковид-19 и важността от младежта, за преодоляване на глобалните предизвикателства.
„Ако вярваме във възможностите и надеждата, дори когато неочаквани неща се случват, няма да изгубим своя път, а ще открием нов“, каза RM по време на речта им пред събранието в Ню Йорк през септември 2021 г.
По статията работи: Борислава Георгиева