Воюващите страни в конфликта в Судан са участвали в широко разпространено сексуално и основано на пола насилие в столицата Хартум, съобщава неправителствената организация Human Rights Watch в свой доклад, публикуван в понеделник.
Както паравоенните Сили за бързата подкрепа, така и Суданските въоръжени сили редовно извършват групови изнасилвания наред с други престъпления от началото на гражданската война през април 2023 г. Докладът отбелязва и многобройни атаки срещу здравни заведения и персонал. Документът, който не е първият, отбелязващ упражняването на сексуално насилие в Судан, се основава на интервюта със служители, включително здравни и социални работници, консултанти и адвокати, които са имали пряк контакт със стотици оцелели от сексуално насилие в Хартум, както и в градa Омдурман. Достъпът до оцелелите е бил ограничен поради условията на войната.
„Докладът установява, че воюващите страни са подложили жени и момичета на възраст от девет до поне 60 години на широко разпространено сексуално насилие, включително изнасилвания и групови изнасилвания. Жените и момичетата са били също подложени на принудителни и детски бракове. Мъже и момчета също са били жертви на сексуално насилие,“ казва Human Rights Watch.
Много оцелели казват, че са били изнасилвани от множество извършители, понякога включващи до пет бойци на Сили за бързата подкрепа, които също така са отвличали жени и момичета от домовете, улиците и работните им места, и са ги задържали в домове и други заведения, които са окупирали в Хартум и сестринските градове.
“Попаднахме на случай на майка и четирите ѝ дъщери, които били изнасилени пред очите на баща си и братята си. Те не могли да напуснат дома си, тъй като Силите за бързата подкрепа ги поставила под домашен арест. Тези жени били изнасилвани повторно в продължение на дни. Едната от дъщерите беше бременна, когато успяха да се свържат с нас,“ е цитирано изказване на здравен работник от Хартум.
Силите за бързата подкрепа също така са подлагали жени и момичета на принудителни и детски бракове, според правозащитната организация, която добавя, че някои роднини са се съгласили на такива бракове в надеждата да защитят жените или момичетата от изнасилване извън брака или по финансови причини. Много оцелели са оставени с огромни физически, емоционални, социални и психологически белези след претърпяното сексуално насилие. В поне четири случая физическите наранявания, претърпени от жертвите, са довели до смърт.
„Много оцелели се опитали да прекратят бременността си, когато забременели от изнасилване, като не винаги могли да получат аборт,“ се казва в доклада.
Хуманитарната организация „Лекари без граници“ също потвърди широко разпространеното сексуално насилие в целия Судан в доклад по-рано този месец, особено в региона Дарфур, където Силите за бърза подкрепа също извършва етническо прочистване.
Според ООН, от началото на войната през април 2023 г. повече от 10 милиона души са били разселени и конфликтът не показва признаци за незабавно спиране, тъй като воюващите страни продължават да се борят за контрол над Судан.
По публикацията работи: Елеонора Коларова