Италианският премиер Джорджия Мелони заяви, че Китай е „важен събеседник“ в управлението на глобалните напрежения, докато се срещаше с президента Си Дзинпин в Пекин.
Президентът Си от своя страна похвали „дългогодишните приятелски“ отношения, както и „толерантността, взаимното доверие и взаимното уважение“ между Пекин и Рим.
По време на първото си посещение в Китай след встъпването си в длъжност, Мелони и китайският премиер Ли Къцян се срещнаха в неделя и подписаха тригодишен план за укрепване на икономическото сътрудничество.
Петдневното посещение идва след като Мелони миналата година изтегли страната си от подписаната от президента Си Дзинпин инициатива „Един пояс, един път“. Тогава Рим заяви, че масивната китайска инвестиционна схема цели насърчаване на двустранната търговия. Италианският премиер заяви, че посещението ѝ в Китай е опит да се „възроди“ връзката.
След разговорите с президента Си в Дяоютай, държавната резиденция в Пекин, Д. Мелони каза: „Има нарастваща несигурност на международно ниво и мисля, че Китай неизменно е много важен събеседник за справяне с всички тези динамики“.
Тя добави, че двете нации трябва да „мислят заедно“, за да останат стабилни и да гарантират мира.
Италия беше единствената голяма западна нация, която подписа споразумението „Един пояс, един път“, един от най-амбициозните търговски и инфраструктурни проекти на Китай. Този ход беше силно критикуван по онова време от САЩ и някои други големи западни държави.
Откакто встъпи в длъжност през 2022 г., г-жа Мелони се опитва да води по-прозападна и ориентирана към НАТО външна политика в сравнение с предшествениците си.
„Всяка страна, която е член на „Един пояс, един път“, знае, че Китай е на първо място, а те са на второ и не мисля, че Италия като член на Г7 искаше да бъде групирана с Русия, Пакистан или Шри Ланка“, каза Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в инвестиционната банка Natixis.
„Без членство в „Един пояс, един път“, Мелони идва в Китай на различно ниво на партньорство – по-малко като васал и повече като партньор“, добави тя.
При управлението на Мелони Италия предприе стъпки да блокира китайска държавна компания от придобиването на контрол върху гиганта за производство на гуми Pirelli. Рим също подкрепи последното решение на Европейската комисия да наложи мита до 37.6% върху електрическите превозни средства, внасяни от Китай.
Търговията между двете страни достигна 66.8 милиарда евро миналата година, което прави Китай най-големият неевропейски търговски партньор на Италия след САЩ.
По публикацията работи: Елеонора Коларова