[:bg]Една успешна програма за устойчиво развитие изисква партньорства между правителствата, частния сектор и гражданското общество. В глобален, регионален, национален и местен мащаб са необходими тези партньорства, включващи принципи и ценности, споделена визия и общи цели, които поставят хората и планетата в центъра.
Каква е целта тук?
Да се създаде глобално партньорство за целите за устойчиво развитие
Защо?
През 2015 г. световните лидери приеха Програма за устойчиво развитие до 2030 г., която има за цел да прекрати крайната бедност, да намали неравенствата и да се пребори с климатичните промени. Нуждаем се от общите усилия на всички – правителства, гражданското общество, учени, академични среди и частния сектор за постигане на целите за устойчиво развитие.
Защо това има значение за мен?
17те Цели за Устойчиво развитие са универсални и призовават за действия от всички държави – развити и развиващите се страни, за да се гарантира, че никой не е изоставен.
Като партньори, какво ще трябва да направим, за да бъдат постигнати целите?
Ще трябва да мобилизираме както съществуващи, така и допълнителни ресурси-технологично развитие, финансови ресурси, изграждане на капацитет – развитите страни ще трябва да изпълнят своите ангажименти за подпомагане на развиващите се държави. Многостранните партньорства ще бъдат от решаващо значение за Целите за устойчиво развитие, за да се повиши тяхната ефективност и въздействие както и да се ускори напредъка за постигането им.
Как можем да гарантираме необходимите ресурси са ефективно мобилизиране и мониторинг?
Това ще бъде преди всичко отговорност на страните. Прегледи на напредъка ще трябва да бъдат предприемани редовно във всяка страна, включващи гражданското общество, бизнес и представители на различни заинтересовани страни. На регионално ниво, държавите ще споделят опит и практики за справяне с често срещани проблеми на годишна база. Обединените нации, политическите групи на високо равнище, Форумът за устойчиво развитие Развитие (HLPF) ще оценят напредъка в световен мащаб като се идентифицират пропуските и възникващи проблеми и се препоръчват коригиращи действия.
Какво можем да направим, за да помогнем?
Присъединяване / създаване на група във вашата местна общност, която се стреми да насърчава действия по изпълнението от SDG. Насърчете правителствата си да си партнират с предприятията за изпълнение от SDG.
В заключение:
Необходими са неотложни действия за мобилизиране, пренасочване и отключване на трансформиращата сила на трилиона долари частни ресурси за постигане на целите за устойчиво развитие. Дългосрочните инвестиции, включително преките чуждестранни инвестиции, са необходими в критичните сектори, особено в развиващите се страни. Те включват устойчива енергия, инфраструктура и транспорт, както и информационни и комуникационни технологии. Общественият сектор ще трябва да определи ясна посока. Прегледът и мониторингът на рамките, регламентите и стимулиращите структури, които позволяват такива инвестиции, трябва да бъдат пренасочени, за да привличат инвестиции и да укрепят устойчивото развитие. Трябва да се засилят националните механизми за надзор като върховните одитни институции и надзорните функции на законодателните органи.
[:]