Новият рибен пазар в Сидни

Третият по големина рибен пазар в света става още по-голям.
Повече от осем години след като правителството на Нов Южен Уелс обяви преместването на историческия рибен пазар в Сидни, който датира от 70-те години на XIX в., но е на сегашното си място от 1966 г., блестящата нова четириетажна сграда отваря врати на прилежащия терен с големина от 3.6 хектара.
Проектирана от 3XN Architects и австралийската фирма BVN (която обещава на посетителите „мултисензорно преживяване на рибния пазар“), преосмислената сграда балансира туристическата инфраструктура с функционалните реалности на работещ на едро пазар. Логистиката и операциите са скрити в подземието, докато на горните етажи има пазарна зала за посетители и зала за търгове, където ресторантьори и търговци на дребно наддават за пресен улов, пристигащ по понтони.
Проектът ще допринесе и за подмладяването на индустриалната част на пристанището с магазини, ресторанти, крайбрежна алея и градски парк, а характерният вълнообразен покрив е покрит с 350 триъгълни слънчеви панела.
Гранд Ринг, Осака

От април до октомври, вторият по големина японски град, Осака планира да посрещне приблизително 28 милиона посетители на Експо 2025, на което около 40 държави ще изградят собствени павилиони на място. Централният обект обаче е самото място на провеждане: Гранд Ринг – непрекъсната кръгла дървена конструкция с обиколка над 1,2 мили, която ще разхожда посетителите из огромния обект.
Изложбените обекти могат да служат като израз на дизайнерския дух на своя домакин. Когато през 1970 г. Осака за първи път е домакин на изложението, е издигнат огромен покрив с космическа рамка, дело на най-известните авангардни японски архитекти по онова време. Така че в епохата, в която дървените сгради предлагат алтернатива на бетона, който отделя много въглерод при производството си, изглежда уместно, че създателят на Гранд Ринг ,Соу Фуджимото, представя ясно изразена японска гледна точка към световната тенденция.
Използвайки местна дървесина от кедър и кипарис (както и шотландски бор), архитектът съчетава съвременните строителни методи с дървените връзки, които традиционно се използват в японските храмове и светилища. С площ от почти 646 000 квадратни метра, Гранд Ринг ще бъде сред най-големите дървени сгради в света. Въпреки че е замислена като временна, в момента се водят дебати за това дали – или как – структурата може да бъде запазена.
Сграда „Живот и разум“, Оксфорд

Оксфордският университет в Обединеното кралство може и да е тясно свързан с грандиозната готическа архитектура, но той оперира и в постоянно развиващо се портфолио от съвременни имоти, разпръснати из града. Последният от тях, нова сграда с площ 270 000 кв. м. в областта на науките за живота, завършва най-големия строителен проект, предприеман някога в многовековната история на институцията.
Принципите на проектиране на сградата „Живот и разум“ отразяват един академичен принцип: че обединяването на катедрите по експериментална психология и биология под един покрив ще насърчи по-голямото сътрудничество и ангажираност между тях. Вътре гъвкавите лабораторни пространства са съобразени с нуждите на различните дисциплини, докато общественият площад предлага възможност за по-непринудено общуване.
Въпреки многото модерни елементи, американската архитектурна практика, NBBJ, която стои зад проекта, прикланя глава пред архитектурното наследство на университета чрез каменни фасади и проектирани подпори, които създават това, което тя нарича „вечен, но разпознаваем вид“.
Канадско училище, Чолула

Органичната архитектура често се слави с това, че се слива (или дори напълно изчезва) с пейзажа, оставяйки възможно най-малко следи в околността. Може би няма по-добър пример сред тазгодишните новооткрити сгради от Канадското училище на архитектурната фирма Сордо Мадалено в Чолула, Мексико.
Спокойният кампус се вдъхновява от топографията на региона, а именно от близката предколониална пирамида и вулкана Попокатепетл, който служи за драматичен фон. Училището е разположено около седем кръгли структури, които имат формата на припокриващи се хълмове, а терасираните им повърхности осигуряват зелени пространства за учениците.
Мексиканският архитект Фернандо Сордо Мадалено, внук на покойния основател на фирмата Хуан Сордо Мадалено, заяви в изявление, че освен че се слива с околната среда, „самата сграда става част от околната среда“.
Международно летище Течо, Пном Пен

Камбоджа заменя международното летище в столицата си Пном Пен с такова, което може да обслужва шест пъти повече посетители. Като част от амбициозния стремеж на страната да увеличи броя на туристите и да се превърне в регионален авиационен център, първоначалният капацитет на новото международно летище Teчo от 13 млн. пътници годишно в крайна сметка ще нарасне до 30 млн.
Сградата на терминала, разположена на 12 мили южно от центъра на града, ще бъде една от най-големите в Югоизточна Азия. Според архитектите от Фостър и партньори, плановете за генериране на енергия чрез соларна ферма на територията на летището го нареждат сред най-екологичните в света.
С форма, вдъхновена от традиционния дизайн в Камбоджа, основният покрив на терминала се поддържа от поредица от структурни дървени „дървета“ (истински дървета също ще се издигат през голяма централна кухина). Дигиталните визуализации показват, че стоманената решетка на структурата филтрира дневната светлина и осветява интериора, изпълнен с тропическа зеленина, а пътниците ще достигат до изходите си през двa коридора с форма на самолетни крила.
Преустройство на южната гара, Бостън

През тази година приключва мащабното разширяване на бостънската южна гара, най-натовареният център за наземен транспорт в Нова Англия. След приключването на проекта за преустройство капацитетът на терминала за автобуси ще се увеличи с 50%, докато капацитетът на железопътния транспорт няма да бъде засегнат.
От архитектурна гледна точка, предизвикателството пред американската фирма Пели Кларк и партньори беше не само да преосмисли фоайето на хъба и да издигне над него 51-етажен небостъргач, но и да се съобрази с оригиналната сграда на гарата в класически ренесансов стил. Включена в Националния регистър на историческите места на САЩ, тя се извисява там от 1899 г.
Полученият контраст, между блестящо стъкло и изветрял камък, винаги е щял да бъде рязък. Но меката, скулптурна, форма на кулата има за цел да допълни историческия й аналог. Междувременно разширената, сводеста зала предлага на посетителите по-грандиозно пристигане в града.
Гьоте-институт, Дакар

Франсис Кере, първият африкански носител на наградата „Прицкер“, наричана „Нобел за архитектура“, използва световния си авторитет, за да промени застроената среда на родния си континент.
Архитектът от Буркинабе е дългогодишен привърженик на „народния“ дизайн, който се основава на традиционни строителни материали и техники. Пример за това е визията му за новия сенегалски филиал на германския център за културен обмен „Гьоте-институт“.
Плавните извивки на сградата с площ 18 300 кв. м са проектирани така, че да отразяват очертанията на околните навеси. Тя е изградена предимно от тухли с местен произход, които са направени от уплътнена пръст и са подредени в решетъчни формации, за да се стимулира естествената вентилация.
В разговор със CNN през 2022 г., Кере обяснява значението на местните материали като казва: „Колкото повече… използвате, толкова по-добре можете да насърчите местната икономика и да (изградите) местно знание, което също така кара хората да се гордеят“.
Ърбън Глен, Ханджоу

Повече от десетилетие след откриването на централата на CCTV в Пекин, която вероятно се е превърнала в най-известната съвременна сграда в Китай, нейният съпроектант Оле Шеерен продължава да оставя своя отпечатък в държавата. Фирмата на германския архитект в момента изпълнява големи проекти в различни китайски градове – от Шънджън до Нанкин.
Сред най-забележителните от тях е Ърбън Глен – двойка стъпаловидни кули, съдържащи близо 900 000 кв. м офис, хотелски и развлекателни площи в източния град Ханджоу. Подобно на хълмовете, заобикалящи Ханджоу от три страни, двете кули – в едната от които се помещава хотел Розууд – изглеждат като каскада в изкуствено създадена долина с покривни тераси, магазини и произведения на общественото изкуство.
Метро Рияд, Рияд

През 2020 г. Саудитска Арабия обяви множество мащабни и често бомбастични архитектурни начинания – от нов град, разположен в линия, до небостъргач с форма на куб, който ще се превърне в една от най-големите построени структури в света. Но плановете за изграждане на така необходимото метро в столицата Рияд датират отпреди повече от десетилетие.
Обширната мрежа, състояща се от шест линии, ще промени начина на функциониране на града, като дневният ѝ капацитет ще е 3,6 милиона пътници. Над земята метростанциите се превръщат във визуални спектакли, като Zaha Hadid Architects и германската фирма Gerber Architekten са сред високопоставените чуждестранни фирми, поканени да проектират някои от 85-те станции.
Въпреки че проектът беше открит през ноември, а много от линиите бяха пуснати в експлоатация миналия месец, той няма да бъде завършен преди новата година. Може би най-забележителната гара, която все още не е открита, е Qasr Al Hokm на известната норвежка фирма Snøhetta – нейният поразителен навес от неръждаема стомана осигурява сянка и насочва естествената светлина към пещерния интериор.
Бизнес център Скайпарк, Люксембург

Европа продължава да разширява границите на дървеното строителство, като Франция вече изисква всички нови обществени сгради да включват поне 50% дървен материал. Междувременно съседен Люксембург скоро ще посрещне една от най-големите хибридни дървени сгради на континента до момента: Скайпарк Бизнес Център.
Разположена на повече от 844 000 квадратни метра площ, тя е построена с помощта на над 542 000 кубически метра дървен материал – достатъчно, за да се напълнят шест басейна с олимпийски размери – докато медната фасада е изработена от 80% рециклиран метал.
С меко заоблените си ръбове уникалната форма на структурата може да се възприеме като две редуващи се, зигзагообразни ленти, които се пресичат една през друга по протежение на площадката. Различните им пресечни точки създават поредица от дворове и покривни пространства, като според архитектите от BIG обитателите на сградата никога няма да са на повече от 50 метра от зелена тераса.
Сградата, чиято първа фаза приключи през февруари, включва основно офис площи, както магазини и хотел. Но приземните дворове ще бъдат отворени за минувачите и за любителите на самолети, които ще могат да се наслаждават на гледката към съседното летище Люксембург.
Мостът Данцзян, Тайпе

В продължение на почти девет години фирмата на покойната Заха Хадид продължава нейното дело, създавайки десетки нови проекти, в които са заложени духът и идентичността на архитекта, наричан „Кралицата на извитите форми“. Но мостът Данцзян в Тайван беше обявен през 2015 г. – годината преди смъртта на Хадид – което означава, че той ще бъде сред последните реализирани проекти, които тя лично е ръководила.
Конструкцията, дълга 3018 м, ще свързва четири основни магистрали над устието на река Тамсуи, която тече през тайванската столица Тайпе. Тя се отличава с изненадващо тънък профил, като цялата конструкция се поддържа само от една бетонна мачта (което според описанието на проекта на фирмата „свежда до минимум“ „визуалното въздействие“ на моста върху околността). Въпреки това, когато бъде открит по-късно тази година, той ще стане най-дългият в света асиметричен въжен мост с една мачта.
Знак за уникалната естетика на архитекта е фактът, че дори само с една мачта, с която да си играе, заоблените му ръбове и леко изкривената форма са характерни за Хадид.
По материала работи: Теодор Петров