Бангладеш започва съдебен процес срещу сваления от власт бивш премиер Хасина

0
85

 

В неделя Международният трибунал за престъпления в Дака разпореди на следователите да изправят бившия премиер на Бангладеш Шейх Хасина, бившия министър на вътрешните работи Асадуззаман Хан и бившия полицейски шеф Чоудхури Абдула ал Мамун пред съда на 16 юни. Хасина е в изгнание в Индия от 5 август 2024 г., докато Асадуззаман Хан е изчезнал, а Мамун вече е арестуван. Обвиненията са вследствие на масовите въстания от миналата година, при които загинаха стотици студенти.

Прочетете повече:

Обновена! Бангладеш след военния преврат

Шейх Хасина и нейната партия Авами Лига по-рано разкритикуваха трибунала и неговия екип на прокуратурата за връзките им с политически партии, особено с партията Джамаат-е-Ислами. Тя е обвинена, че е наредила на всички държавни сили, на партията си и на нейните сътрудници да извършат действия, довели до масови убийства, наранявания, целенасочено насилие срещу жени и деца, изгаряне на тела и отказ на медицинска помощ на ранените. Екип на ООН за установяване на фактите разкри, че нейното правителство е убило около 1400 души при репресиите срещу протестиращите през юли и началото на август миналата година. В доклада си, публикуван през февруари, екипът заяви, че има „разумни основания да се счита, че тези нарушения са били извършени със знанието, координацията и указанията на политическото ръководство и висшите служители в сектора за сигурност“.

Макар че годините на Хасина на потискане на дисидентите, които достигнаха връхната си точка с кървавите репресии миналото лято, са добре документирани, процесът идва в особено напрегнат политически момент в Бангладеш. Временната администрация, която я замени, е обвинена от опозиционните партии, че забавя изборите за нейния заместник. 84-годишният Нобелов лауреат Мухамад Юнус, който оглавява временното правителство, е под натиск от опозиционните партии да проведе изборите до декември. Той настоява за още няколко месеца, като твърди, че е необходимо допълнително време, за да се реформират изборните процедури и да се осигури по-справедливо гласуване.

Съдебното заседание беше излъчено на живо по телевизията за първи път в историята на страната. Всички обвиняеми отсъстваха.

Обединените нации изразиха загриженост, че реформите на трибунала не са достатъчно задълбочени, за да гарантират справедливост, и че прокурорите му са подложени на „натиск да придвижват бързо сложни дела, за да отговорят на обществените изисквания за справедливост“. Хюман Райтс Уоч призова правителството на Бангладеш да защити международно признатото право на справедлив процес за обвинените от трибунала.

Шахдин Малик, известен конституционен адвокат в Бангладеш, заяви, че непосредственото предизвикателство за осигуряване на справедлив процес ще бъде, че Хасина е малко вероятно да се предаде или да се върне в Бангладеш.

В наказателните дела бангладешското право не дава на избягалите лица правото да се защитават чрез адвокат, въпреки че са правени изключения. Индия е игнорирала многократните призиви на временното правителство да екстрадира Хасина.

Обикновено тези процеси имат десетки свидетели и отнемат минимум три до пет години, каза Шахдин Малик.

По материала работи: Емма Горова