Суданското правителство заяви, че „охранители, шофьори и цивилни“ са били убити при нападението, за което обвини Силите за бърза подкрепа (СБП) – паравоенна група, която се бори с армията в опустошителна гражданска война.
Въпреки това СБП обвини армията за нападението, извършено в града Ел-Кома в понеделник вечерта.
ООН не съобщи кой е отговорен за атаката, но обясни, че камионът е бил нападнат, докато е чакал да отпътува за ел-Фашер – обсаден град, в който се съобщава за недостиг на храна.
Ел-Фашер е последното голямо населено място в Северен Дарфур, което е под контрола на армията. Цивилните и военните там са обект на нападения от страна на СБП от повече от година.
Четирима служители на ООН, които са били на камиона, пътуващ към Ел-Фашер, са били убити в понеделник вечерта, а двама други са били ранени, съобщи говорител на СБП Баша Табик в публикация в X.
Групата за спешна помощ в ел-Кома, състояща се от местни доброволци, публикува във Фейсбук видеоклип на изгорял камион, натоварен с чували с провизии. Те обвиняват за нападението „безпилотни самолети на суданската армия“.
Ел-Кома, който е управляван от СБП, и преди е бил обект на чести нападения в конфликта между паравоенната групировка и армията.
Атаки по града са били причината за смъртта на цивилни граждани, както и са довели до разрушението на ключова инфраструктура.
Групата за спешна помощ в ел-Кома съобщи, че най-малко 89 души са били убити или ранени след като военни самолети на суданската армия са предприели въздушни нападения в града в неделя. Армията не е отговорила на обвиненията.
Според новинарския уебсайт “Судан Трубюн”, самолетите са нанесли удари по оживен пазар в Ел-Кома.
Войната, която започна преди повече от две години, създаде една от най-тежките световни хуманитарни кризи.
Порт Судан: Атаките с дронове продължават, генералният секретар на ООН призова за мир
Във вторник Юджин Бюн, говорителката на ВКБООН, заяви, че повече от четири милиона души са напуснали страната от началото на войната.
Гражданската война избухна през 2023 г. след жестока борба за власт между армията и СБП.
Двете страни заедно организираха преврат, за да предотвратят прехода на Судан към демокрация, след което командирите им се разединиха.
По статията работи: Зара Филипова