Руската инвазия в Украйна е описвана като катастрофа за жени и момичета поради нарастващия брой случаи на сексуално насилие в условията на война. Христина Кит, съоснователката на „JurFem“ – Украинската асоциация на жени адвокати, се захваща с борба срещу нарастващата вълна насилие въз основа на пола.
Докато руската инвазия нарушава сигурността на украинците в цялата страна, жените и момичетата са изложени на двойна опасност. Г-жа Кит казва: „Няма съмнение, че никой не се чувства в безопасност заради руската война срещу Украйна, и сега жените и момичетата са още по-незащитени срещу насилието въз основа на пола. Изнасилвания – особено груповите изнасилвания, сексуалнен тормоз, принудена голота и други видове тормоз са документирани от журналисти, правозащитни организации и правоприлагащи органи.”
Г-жа Кит добавя, че истинският мащаб на тази жестокост още не е известен, но е ясно, че ефектът от нея ще бъде дълготраен: „Ще трябва да работим с последствията от сексуалното насилие в условията на война дълги години.“
В същото време жените още се сблъскват с вкорененото насилие в собственото си общество. „Случаите на домашно или сексуално насилие срещу жени, особено на обществени места, не са спрели“ – забелязва тя. „Хората, които са склонни към насилие в семейна среда, продължават да проявяват жестокост.“
Г-жа Кит подчертава, че продължаващият конфликт сериозно затруднява прогреса. „Трудно е да напреднем в борбата срещу насилието срещу жените, когато живееш в условията на война и всеки ден се бориш за своя живот и за живота на своите деца.“
Запълвайки пропуските
В началото на своята кариера на адвокат през 2007 г. г-жа Кит забеляза сериозна липса в оказване на легална подкрепа на хора, претърпели домашно насилие. „Нямаше толкова много адвокати, готови да работят с такива случаи, защото това често са скрити престъпления“ – казва тя. Домашното насилие обикновено се приема за частен проблем и законът често е склонен да прехвърля отговорността за неговото решаване върху самите жертви.
Г-жа Кит се стреми да промени това. Тя казва: „Искам аз, както и другите жени и момичета в Украйна, да се чувстваме в безопасност и да знаем, че ако правата ни са нарушени, ще получим ефективна защита, без да се сблъскваме с предразсъдъци, дискриминация или стигма.“
През 2017 г. тя направи значителна стъпка напред към тази цел, като основа „JurFem“. Скорошната дейност на организацията е оформена от разгръщащата се криза. Тя включва сътрудничество с партньори за осигуряване на легална защита и подкрепа за хора, претърпели сексуално насилие в условията на война. Организацията също осигурява легално съдействие директно на жертвите чрез официална гореща линия за подкрепа, лансирана през април.
„Възможно е да променим нашия подход към разследване на случаи, свързани със сексуалното насилие, само чрез опит и практика“ – казва г-жа Кит. Дори и най-силните легални защитни служби не могат да убедят полицията или съдиите да вярват на една жертва. Но чрез осъществяване на комуникация между правоприлагащите органи и съдилищата „адвокатите на „JurFem“ могат да разрушат установените стереотипи и да осигурят достъп до справедливост за жертвите“.
Макар че собствената й дейност зависи от нейната професионална подготовка и десетки години опит, г-жа Кит подчертава, че специални умения и знания не са необходими за включване в каузата: „Всеки от нас трябва да работи за промяната към по-добро.“
Тя казва, че нещо, от което активизмът има нужда, са общност и загриженост. Нейната препоръка е: „Обединете се, привлечете подкрепата на хора и служби със същата нагласа. Пазете своята безопасност и психическото си здраве и правете това, което смятате за правилно. Грижете се за себе си, за да можете да се грижите за другите.“
Никога повече
Г-жа Кит казва: „Днес е особено трудно да си представим свят без насилие въз основа на пола. В крайна сметка, щом не можахме да предотвратим тази война, бихме ли могли да изкореним това насилие?“
Тя вярва, че ние можем да намалим неговото разпространение, като създаваме по-добри механизми на реакция и изправяме извършителите пред правосъдието. И тя вярва в по-добро бъдеще за украинските жени и момичета: „Правосъдието трябва да бъде възстановено, за да не се повтарят такива случаи никога повече“.
Прево: Виола Родионова
Източник: UN News