Египет: Бан Ки-Мун приветства освобождаването на задържания журналист

0
830
11-11-2013detention
Снимка: UNHCR/V. Tan

Генералният секретар на ООН, Бан Ки-Мун, приветства решението от страна на египетските власти да освободят задържания журналист на „Ал-Джазира“, Питър Грест, който прекара 400 дни лишаване от свобода, след издадената му седемгодишна присъда.

Бан Ки-Мун приветства този ход, но отбеляза, че има други журналисти, които все още са задържани в Египет, като добави, че се надява и техните случаи скоро да бъдат разрешени.

Г-н Грест  и двамата му колеги, Мохамед Фахми и Бахер Мохамед, бяха арестувани през 2013 г. за осъществяване на своята законна работа при съобщаване на новини, според Службата на ООН по правата на човека (OHCHR), като впоследствие са обявени за виновни и осъдени през юни 2014 г. от египетския съд. Според съобщения в медиите г-н Грест, австралийски гражданин, вече е напуснал страната, докато г-н Фахми и г-н Мохамед все още остават в затвора.

„Генералният секретар отново подчерта значението на опазване свободата на словото,“ се казва в изявлението, публикувано от говорителя на Бан Ки-Мун, като „Генералният секретар продължава с ангажимента си да подкрепя борбата на египетския народ за стабилност, демокрация и просперитет.“

„Той е твърдо убеден, че плурализмът е от ключово значение за постигането на дългосрочна стабилност, включително гарантиране, че всички мирни гласове са чути и представени.“

Член 19 от Международния пакт за граждански и политически права, обвързващ договор, който е ратифициран от Египет през 1982 г., посочва: „Всеки има правото да отстоява своето мнение, без чужда намеса. Всеки има правото на свобода на изразяване; това право включва свободата да търси, да получава и да разпространява информация и идеи от всякакъв вид, независимо от границите, устно, писмено или печатно, под формата на изкуство или чрез каквото и да било друго средство по свой избор.“

Въпреки това, журналисти, работещи за други медийни организации, са заявили, че са били нападани от привърженици на правителството, след като са били обвинени, че работят за „Ал-Джазира“. Видео, което бе разпространено миналата година, показва как полицай заплашва видео оператори, които работят за друга телевизионна станция, че, ако не спрат снимките, ще разкаже на случайни лица, че работят за „Ал-Джазира“, така че да бъдат нападнати.

 

Източник: UN News Centre

Изготвил: Светослава Димитрова