Позицията на Германия спрямо войната в Украйна, затягането на Бундесвера и стационирането на нови американски оръжия в страната ще изиграят значителна роля в регионалните избори през септември.
Въпреки че външната политика се обуславя от решенията на федералното правителство, през тази година регионалните кандидати в Тюрингия, Саксония и Бранденбург се чувстват задължени да заемат страна по изброените теми. Причина за това е все по-разпространяващият се скептицизъм сред населението спрямо позицията на правителството относно Украйна. Към момента управляващата коалиция се състои от социалдемократите, зелените и Свободната демократична партия.
От началото на руската инвазия Германия е одобрила разходи за оръжия, помощи под формата на директни плащания и хуманитарна помощ, възлизащи на около 23 милиарда евро. Само САЩ са оказали по-голяма финансова подкрепа.
Според проучвания 34% от населението на Източна Германия смята, че страната дава твърде много ресурси за Украйна.
Докато християндемократите и християнсоциалния съюз подкрепят действията на правителството спрямо Украйна, то други партии набират популярност в Източна Германия – дясната ,,Алтернатива за Германия“ и новият ,,Алианс на Сара Вагенкнехт“. В интервю пред Дойчландфунк Вагенкнехт каза, че ,,изборите на изток са референдум за войната и мира“. Според нея подкрепата за Украйна означава война.
Съпредседателят на Алтернатива за Германия каза пред ЦеДеЕф, че санкциите спрямо Русия трябва да бъдат вдигнати, тъй като те вредят основно на Германия. ,,Германия трябва да вземе предвид собствените си интереси. Плащаме завишени цени за енергия, инфлацията се покачи рязко, и всичко това в резултат на санкциите. Това трябва да спре.“
Християнсоциалните депутати заеха умерена позиция, призовавайки за намаляване на помощите за Украйна с оглед дупките във Федералния бюджет и се застъпиха за засилени дипломатически действия.
Говорителят на християндемократите, Родерих Кизеветер, беше критичен спрямо рзполагането на американски ракети в Германия. ,,Това е пример колко неползотворен е дебатът за сигурността в Германия, защото в него основните принципи на националната сигурност остават неразбрани и вместо това хората реагират истерично. Според мен решението за разполагане на ракети ще има само ограничено въздействие върху изборите.“
Това обаче със сигурност не е мнение, което останалите партии споделят. Факт е, че партиите, подкрепящи помощите за Украйна и новите американски оръжия в Германия, остават все по-изолирани.
С оглед напрегнатото политическо положение в страната, неясно остава колко конкретно средства ще отдели Германия през 2025 за Украйна. Правителството отрича, че военната помощ за Украйна ще бъде спряна или ограничена поради финансови проблеми. Говорителят на правителството заяви, че ,,нищо не се е променило“ в поетите от Германия ангажименти. Той определи като безпочвени твърденията, че помощта за Украйна ще бъде намалена поради вътрешнополитически сътресения. Социалдемократът Михаел Рот сподели пред вестници, че правителството на Германия ще изпрати фатален сигнал, ако не предвиди средства за Украйна в бъдещите си разходи сега, когато Украйна е в офанзива. ,,Страната се нуждае от пълното въоръжение на своите сподвижници в Европа, включително Германия. Вместо това породилият се дебат относно военната помощ изглежда повече като измъкване от отговорност.“
По публикацията работи: Елина Атанасова