Нигерия е скована от протести заради покачващата се инфлация

Нигерийската полиция затегна сигурността в Лагос и столицата Абуджа след като избухнаха масови протести срещу повишаването на разходите за живот. Очаква се протестите да продължат 10 дни.

0
62

Нигерийската полиция затегна сигурността в Лагос и столицата Абуджа след като избухнаха масови протести срещу повишаването на разходите за живот. Очаква се протестите да продължат 10 дни.

Най-населената държава в Африка страда от покачващата се инфлация и рязката девалвация на националната валута, найра. Инфлацията в Нигерия достигна най-високата си точка от 30 години насам, нараствайки с 10% от 2022 досега.

Протестното движение набра популярност с интернет кампанията си под наслов ,,Край на лошото управление в Нигерия“.

Населението е изправено пред 40-процентова инфлация на храните и утроени цени на горивата, резултат от реформите на президента Бола Тинбуту, които той обяви преди година с цел ,,съживяване“ на икономиката.

Протестите причиниха възпрепятстването на работата на ключови сектори. Протестиращите казват, че е невъзможно да се оцелее с предоставяното минимално възнаграждение от 20 долара на месец. Вместо това те настояват за поне 370 долара месечна надница.

Източник: официалният профил в платформата Х на Абдул Азис, член на Народно-демократическата партия в Нигерия

В четвъртък полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите в Абуджа. Силите за сигурност блокираха пътищата, водещи до едно от предвидените места за демонстрации.

,,Полицията издевателства над нас и искаме това да спре“,

споделя активист пред арабската медия „Ал-Джазира“. Засилено полицейско присъствие имаше и на пункта за такси Леги, където през 2020 12 демонстранти бяха убити от полицията по време на протести срещу полицейското насилие, незаконните арести, мъчения и убийства.

Президентът и министрите му призовават към търпение. За да облекчи икономическото положение, правителството обяви, че ще организира доставка на зърно до щатите в цялата страна и ще осигури помощи за най-нуждаещите се.

Омолола Педро, един от организаторите на протестите споделя пред медиите, че целта на демонстрациите е да се покаже на правителството, че нигерийците няма повече да търпят ,,потъпкването на човешките права, нестабилната икономическа ситуация, възникнала в резултат на необмислените правителствени политики“.

Протестиращите представиха списък с 19 искания. Едно от тях е премахването на държавните субсидии за петролни продукти, на което според тях се дължи кризата. Лозунги на протестите гласяха: ,,Нигерийските работници казват НЕ на глада, бедността и несигурността“, ,,Нигерия желае добро управление! Нашето благосъстояние е ваш приоритет!“

Демонстрациите са предшествани от кървави антиправителствени протести в Кения, в резултат от които президентът Уилям Руто беше принуден да отмени предвиденото увеличаване на данъците.

В Уганда полицията арестува десетки граждани, взели участие в протестите срещу корупцията, организирани онлайн от млади активисти, вдъхновени от митингите в Кения.

,,Групи от хора, самопровъзгласили се за инфлуенсъри мобилизират потенциални протестиращи, за да отприщят вълна от терор в страната, следвайки примера на скорошните протести в Кения“ каза Кайоде Егбетокун, главен инспектор на полицията в Нигерия. ,,Ние няма да стоим със скръстени ръце“, предупреди той след среща с висши офицери в столицата Абуджа.

По публикацията работи: Елина Атанасова