Световната здравна организация (СЗО) започна проект за разпространяване на ваксини срещу птичи грип в развиващите се страни. Става въпрос за ваксина срещу H5N1 вирус на база иРНК технология, която беше използвана за създаването на ваксини по време на Ковид пандемията.
Аржентинският производител Синергиум Биотех се съгласи да сподели с Центъра за трансфер на технологии на СЗО своя ноу-хау за производство на иРНК ваксини срещу птичи грип.
Споразумението е първото, в което производител на ваксини доброволно предоставя ноу-хау на центъра, който беше основан през 2021, сътрудничейки си с Южноафриканската фирма Африген, ситуирана в Кейп Таун.
Синергиум Биотех разполага с готови ваксини за предклинични тествания. След като процесът от тестове бъде завършен, технологията, материалите и експертизата ще бъдат споделени с други производители, подпомагайки ускоряването на процеса при разработване на производствени бази за ваксини в държавите с ниски и средни доходи.
Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, сподели: ,,Тази инициатива показва защо СЗО създаде Програмата за трансфер на технологии – за да се насърчат изследванията и производството в страните с ниски доходи така, че когато следващата пандемия е пред прага ни, светът да бъде по-добре подготвен да отговори адекватно“.
This effort is leveraging the mRNA Technology Transfer Programme, jointly developed by WHO and @MedsPatentPool, that was launched in July 2021 with the aim to build capacity in low- and middle-income countries for the development and production of mRNA-based vaccines… pic.twitter.com/jHukCBhFMO
— World Health Organization (WHO) (@WHO) July 29, 2024
Експерти са загрижени поради зачестяването на случаи на птичи грип при хора в Азия. От края на 2023 са открити 13 случая в Камбоджа, Китай и Виетнам. Вирусът мутира бързо и се пренася на нови видове животни, което прави и хората уязвими в бъдеще. Регионалният мениджър на към СЗО в Югоизточна Азия предупреди за опасност от пандемия.
Птичият грип е открит през 1996 при дивите животни. Представлява значителна заплаха за общественото здраве, тъй като към днешна дата засегнати са бозайници и селскостопански животни. В САЩ бяха открити позитивни проби за наличие на вируса в млякото, достъпно за потребителите в супермаркети. Затова СЗО съветва да се избягва суровото непастьоризирано мляко, което в повечето европейски страни може да се закупи само директно от производител.
Според СЗО между януари 2003 и декември 2023 са били открити 882 инфекции при хора от 18 държави. Няма данни за предаване от човек на човек. Заразените до момента хора са били в контакт с животни.
Споразумението между Биотех и Центъра на СЗО е голям пробив за Световната здравна организация, която има за цел да намали разходите и да направи ваксините по-достъпни в страните от третия свят.
Освен центъра в Африген, програмата на СЗО включва Института Пастьор в Сенегал и се планира към нея да се присъединят още производители от развиващите се страни.
По публикацията работи: Елина Атанасова