Размяната на затворници между Русия и САЩ върна вкъщи журналиста Еван Грешкович, бившия военен Пол Уилън и още 14 политически затворници. Процесът по размяната отне повече от година преговори, разговори при закрити врата и сложна дипломация, включвайки Германия, Русия, САЩ и още четири държави – Норвегия, Полша, Словения и Беларус. Турция беше посредник в процеса.

Грешкович и Уилън се завърнаха в САЩ в четвъртък като резултат от най-голямата размяна на затворници от Студената война насам.

Няколко месеца след ареста на американската баскетболистка Бритни Гринер в Русия през февруари 2022, Федерацията предлага сделка. Баскетболистката е осъдена на девет години затвор за притежанието на течности за вейп, съдържащи конопено масло. Гринер се завърна в Америка в замяна на търговеца на оръжия Виктор Бут, който излежаваше 25-годишна присъда в Щатите.

През март 2023 администрацията на Байдън получава обаждане от Уол Стрийт Джърнал. Съобщението гласи, че американски гражданин е арестуван в Русия – репортерът Еван Грешкович. Администрацията на президента използва дипломатически канали за справяне с проблема, отказвайки да потвърди или отхвърли обвиненията, че Грешкович и Уилън са американски шпиони. Уилън излежаваше 16-годишна присъда в руска наказателна колония след обвинения в шпионаж.

Грешкович е син на имигранти, които напускат СССР по време на Студената война. По време на ареста си е бил в Русия във връзка с подготвян от него репортаж.

Държавният секретар Антъни Блинкен заявява на руския външен министър Сергей Лавров, че са задържали журналист, който ,,работи за официални международни медии“, като добавя, че обвиненията в шпионаж са неверни и правителството на Русия е преминало червени линии. В отговор Лавров заявява, че журналистическата професия не осигурява имунитет и Грешкович е бил хванат ,,в крачка“.

В Руската федерация се завърнаха осем затворници, в това число Вадим Красиков. Той обаче не е задържан в САЩ, а излежава доживотна присъда в Германия след убийството на грузинеца от чеченски произход Зелимхан Хангошвили, който се е сражавал срещу руските сили между 2000 и 2004 г. в Чечения. През януари Байдън покани в Белия дом германския си колега. По време на визитата държавните лидери сключиха сделка за освобождаването на Красиков. Според германските власти доживотната присъда на Красиков е вдигната в замяна на ,,свободата, физическото благосъстояние и в някои случаи дори животът на невинни хора, задържани и неправомерно осъдени в Русия“.

Беше освободена и Алсу Курмашева, американски журналист от руски произход, осъдена на 6 и половина години.

Президентът Байдън написа в платформата Екс: ,,Добре дошли у дома, Пол, Еван, Алсу. Отново сте тук, където принадлежите“

Размяната бележи успех и за Путин, който заяви пред завърналите се, че тяхната страна ,,не ги е забравила и за миг“.

По публикацията работи: Елина Атанасова