ООН предупреди в годишния си доклад за разликата в нивата на емисиите от 24 октомври, че светът е на път към достигане на „катастрофални“ 3,1 градуса глобално затопляне и съществуващите климатични политики трябва да се променят.
Всяка година делегати от стотици държави се събират, за да обсъдят всички въпроси, свързани с климата, на Конференцията на страните (КОП) на ООН за изменението на климата. Тази година се провежда 29-ата годишна конференция (КОП29). Домакин на събитието, което ще продължи между 11 и 22 ноември, е азербайджанската столица Баку. В конференцията участват политици, бизнесмени, учени и активисти.
Какво е КОП29 и ще има ли резултат?
КОП29 е годишната конференция за изменението на климата, организирана от ООН, и е възможност за договаряне на най-новия набор от политики в областта на климата.
Двуседмичното събитие ще включва изказвания, семинари, филмови прожекции и най-важното политически дискусии между световните лидери. Тази конференция се провежда в годината, която се очаква да бъде най-горещата в историята, с екстремни метеорологични условия като наводнения и урагани, предоставящи ярки примери за неотложността на справянето с изменението на климата.
Защо Азербайджан е противоречив домакин?
Страната домакин на тези конференции обикновено се избира на ротационен принцип между петте регионални групи на ООН (Африкански държави, Азиатско-тихоокеански държави, Източноевропейски държави, Латиноамерикански и Карибски държави, Западноевропейски и други държави). След това регионалната група избира държава за домакин на конференцията и това предложение се разглежда от организаторите на Конференцията на страните.
Азербайджан беше противоречив избор поради това, че е силно зависим от петрола. Почти целият износ на Азербайджан е нефт и газ, които са два от водещите световни източници на затоплящи планетата въглеродни емисии.
Президентът Илхам Алиев ги описа през април като „дар от боговете“.
Алиев подчерта, че е „голяма чест“ за Азербайджан да бъде домакин на конференцията. Той също така изрази желанието си страната му да използва повече възобновяема енергия у дома, за да може да изнася повече петрол и газ в чужбина.
Какво ще се обсъжда?
Всеки КОП има своя собствена тема. Тази година един от основните въпроси, които ще бъдат обсъждани, са финансовите ангажименти на богатите страни за подпомагане на по-бедните държави да се справят с въздействието на изменението на климата.
Всички погледи ще бъдат насочени към това как и дали страните ще включат забележителната сделка, постигната на KOP28 в Дубай, за преход от изкопаеми горива към нулеви нетни емисии до 2050г.
По публикацията работи: Ванеса Сапунджиева