Третата среща на „Коалицията на желаещите“ за Украйна беше свикана на 27.03 (четвъртък) в столицата на Франция, за да се обсъдят увеличаването на помощта за Киев и разполагането на европейски войски за осигуряване на дългосрочен мир.
Украинският президент Владимир Зеленски е категоричен, че руските нападения от предходното денонощие с десетки ранени и един убит, са още едно доказателство, че САЩ и Европа не трябва да облекчават санкциите срещу Москва.
Британският министър-председател Киър Стармър заяви пред репортери в британското посолство след срещата на върха: „Това означава засилване на икономическия натиск върху Русия, ускоряване на новите по-строги санкции, насочени към енергийните приходи на Русия, и съвместна работа, за да се постигне резултат от този натиск“. Той смята, че е налице „пълна яснота“ относно значението на това да не се отменят санкциите, като лидерите „напротив“ обсъждат как санкциите могат да бъдат увеличени, „за да се подкрепи инициативата на САЩ за привличане на Русия на масата на преговорите“ с допълнителен натиск.
Той добави, че не вярва, че Владимир Путин преговаря добросъвестно – „Ясно е, че руснаците се опитват да се измъкнат. Те си играят игрите и след това си играят за време. Това е запазена марка на Путин.”
Снощи руският президент предложи Украйна да бъде поставена под форма на временна администрация, която да позволи провеждането на нови избори и подписването на ключови споразумения, съобщиха руските информационни агенции.
На 12 март руският външен министър Сергей Лавров заяви, че присъствието на войски на НАТО под какъвто и да е флаг и в каквото и да е качество на украинска територия представлява заплаха за Русия.
На отделен брифинг германският канцлер Олаф Шолц заяви, че вдигането на санкциите срещу Русия би било сериозна грешка, а Владимир Зеленски апелира към реакция от страна на САЩ.
За сметка на единодушието относно санкциите, планът на френският президент Еманюел Макрон за изпращане на „сили за сигурност„, разположени на „определени стратегически места“ в Украйна, поражда разногласия сред съюзниците.
Въпреки това френският лидер заяви, че англо-френска делегация скоро ще замине за Украйна, за да обсъди необходимостта от допълнителна подкрепа. Той посочи, че „няколко“ от европейските съюзници на Украйна са готови да се разположат в Украйна, но някои „не разполагат с необходимия капацитет“, а други не желаят да разположат войски на място поради „политическия контекст“.
На пресконференция след преговорите в Париж Владимир Зеленски обяви: “Говорихме за контингента, за военния контингент. За тяхното присъствие и за нашата отбрана. И за присъствието на нашите партньорски държави в морето, в небето и на сушата„, и добави, че се обсъжда разполагането на контингента „на стратегически места“, без да уточнява подробности.
Италианският министър-председател Джорджия Мелони повтори отказа на Рим да изпрати войски в защита на евентуално споразумение за прекратяване на огъня, като добави, че е „важно да продължим да работим със САЩ“ и се надява американска делегация да присъства на следващата среща на коалицията.
Макар Макрон да изрази желанието си за подкрепа от страна на САЩ, той също така подчерта необходимостта да се подготви за сценарий, при който Европа трябва да действа самостоятелно.
По материала работи: Емма Горова