Генералният секретар на ООН, Бан Ки-Мун, осъди остро „смразяващата кръвта атака“ над училището в Пешавар, Пакистан, която се случи вчера и взе живота на най-малко 130 души, по-голямата част – деца.
„Акт на ужас и малодушие е да атакуват беззащитни деца, докато те са на училище,“ заяви Бан Ки-Мун, в обръщението си към Съвета за сигурност за регионалното сътрудничество. „Сърцата на света са с родителите и семействата, които изгубиха любимите си в едно ужасяващо нападение.“
Като подчерта, че ООН ще продължи да подкрепя правителството на Пакистан, в борбата срещу тероризма и екстремизма, Бан Ки-Мун призова правителството да изправи извършителите пред правосъдието, защото „няма кауза, която да оправдава подобна жестокост.“
„Образованието е право на всяко дете. Да отидеш на училище, не трябва да бъде акт на смелост,“ добави още Бан Ки-Мун, като изрази съболезнованията си на всички, засегнати от трагедията.
Върховният комисар на ООН за правата на човека, Зейд Ра‘ад Ал Хюсейн, също осъди „крайно жалката и неразбираемо яростна атака над беззащитни деца.“
„Сега всички трябва да се обединим в борбата с този вид груб екстремизъм. Никое правителство или разузнавателни агенции, нито религиозни фигури, нито богати спонсори, нито членове на широката общественост, могат да се обосноват и да продължат подкрепата си за талибаните, Ислямската държава (ISIL), Боко Харам, Ал Кайда или която и да е такфиристична група (радикално ислямско движение), които явно се „състезават“ за постигане на варварство от най-високо ниво.“
„Всички трябва да се обединим, за да противодействаме на екстремизма и насилието – не само в Пакистан, но навсякъде, където правата на децата и правата на човека, са атакувани по подобен начин,: заяви още Върховният комисар.
Той се позова на речта на Малала Юсафзай, която тя изнесе при получаването на Нобеловата награда за мир в Осло, миналата седмица. Тъй като тя самата е жертва на подобна талибанска атака, Малала заяви, че желае нейното поколение да бъде „последното, което вижда празни класни стаи, изгубено детство и пропилян потенциал,“ и отбеляза, че въпреки нейната популярност, нейното родно място, все още не разполага с гимназия за момичета.
Генералният директор на ЮНЕСКО, Ирина Бокова, също осъди атаката, като „престъпление срещу бъдещето на всички деца и народа на Пакистан“ и „срещу учещите се и невинните“.
„Терорът няма да заглуши милионите гласове от целия свят, които искат образованието да бъде право на всеки и училищата да бъдат безопасни. Няма да позволим страхът, нито ужасът, да вземат надмощие,“ заяви Ирина Бокова.
Изпълнителният директор на УНИЦЕФ, Тони Лейк, нарече атаката „ужасяваща“ и „безсърдечна“ и заяви, че трябва да има по-голям ефект, отколкото само да шокира света. „Това трябва да ни призове да подкрепим родителите на Пакистан, които искат децата им да имат най-доброто възможно образование – и всички, които работят, за да го предоставят.“
Специалният пратеник на ООН за глобалното образование, Гордън Браун, говори по време на визитата си в Киншаса, столица на Демократична република Конго, където той посещава училища и се среща с деца.
„Целият свят е шокиран и с разбито сърце, от ужаса в Пешавар, който унищожи живота на толкова много невинни млади хора. Премиерът Шариф определи атаката като национална трагедия и мислите ни са със семействата.“
През изминалата година е имало 78 нападения срещи училища, учители и ученици в Пакистан, докладвани на ООН. Повечето от тези нападения са били извършени от техрик талибаните и съгласувани с местни групи, в провинцията Кубер Пащунква, чиято столица е Пешавар.
Източник: UN News Centre
Изготвил: Светослава Димитрова
Comments are closed.