Абдулахи Мире, бежанец като дете, роден в Сомалия, посветил себе си на това да промени живота си чрез образование, е обявен за тазгодишния носител на престижната награда „Нансен“ на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Той е израснал в обширния бежански лагер Дадааб в североизточна Кения, където днес живеят над 240 000 регистрирани бежанци, предимно от Сомалия.
Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR) координира операциите там заедно с партньори, като разчита и на подкрепата от кенийското правителство и местните общности.
56% от населението там са деца. Към този момент в лагера има над 60 000 ученици, записани в средни училища, но въпреки това учителите, консумативи и пространство за класни стаи не достига, което води до лоши образователни резултати.
Пионер в образователната сфера
Г-н Мире прекарва 23 години в комплекса Дадааб от началото на 90-те години на миналия век и в крайна сметка завършва журналистика и връзки с обществеността през 2013 г. в университа „Кениата“ в Кения.
След като работи за Международната организация по миграция (IOM) в Сомалия, специализирайки в разоръжаването, демобилизацията и реинтеграцията на бивши бойци, той осъзнава, че без да са грамотни, много от тях биват радикализирани.
Променящ съдби герой
Опитът на Абдулахи Мире го потиква да основе Образователен център за младежи (RYEH) през 2018 г., чиято цел е да се фокусира върху развитието на бежанците и младежите.
„Искам да променя живота на децата и младежите бежанци, живеещи в Даадаб“, казва той пред Мисията на ООН за подпомагане в Сомалия (UNSOM) през 2020 г. „Единственият начин това да се случи е чрез образование. Ако дадете качествено образование на тези деца или младежи, животът им ще се подобри завинаги“, добави г-н Мире. „За да могат обществата да напредват, особено тези, които се възстановяват от десетилетни конфликти, обучението трябва да бъде приоритет. Мисля, че то задава основите на мира и стабилността, ако не и нещо повече“
Олицетворение на промяната
Преди обявяването на тазгодишния носител на наградата, върховният комисар за бежанците на ООН Филипо Гранди заяви: „Абдулахи Мире е живото доказателство, че идеите за трансформация могат да се раждат в разселените общности.”
Образователеният център на Абдулахи Мире е отворил три библиотеки в лагерите – снабдени с дарени книги.
„Победата не е само за мен“, казва 36-годишният Мире. „Тя е за всички доброволци, с които работя… Тя е за децата в училищата.“
Регионални победители
Върховният комисариат на ООН за бежанците обяви и регионалните победители, които са отличени тази година:
– Елизабет Морено Барко (Северна и Южна Америка): защитник на правата на човека, която се застъпва за общностите, засегнати от въоръжения конфликт в Колумбия
– Асзия Ал-Машреки (Близък изток и Северна Африка): основател и председател на Фондацията за устойчиво развитие, която е подпомогнала близо два милиона души в Йемен, засегнати от конфликта там
– Абдула Хабиб, Сахат Зия Херо, Салим Хан и Шахида Уин (Азиатско-тихоокеански регион): четирима разказвачи на истории от племето рохингджа, които документират преживяванията на бежанците от племето без гражданство
– Лена Гроховска и Владислав Гроховски (Европа): полска двойка, чиято хотелска верига и фондация предоставят подслон и обучение на бежанци
Наградите носят името на норвежкия изследовател, учен, дипломат и хуманитарист Фритьоф Нансен. Те ще бъдат връчени на церемония в Женева на 13 декември в рамките на Глобалния форум за бежанците.
Автор: Белослава Тенчева