Русия и Украйна проведоха ключови преговори в Истанбул

0
95

Русия и Украйна възобновиха директните си преговори в Истанбул за първи път от месеци, в опит да смекчат напрежението от продължаващия конфликт. Въпреки че не бе постигнато съществено политическо споразумение, срещата доведе до важен хуманитарен напредък – договорка за размяна на военнопленници и обсъждане на механизми за бъдещо прекратяване на огъня.

Пробив по хуманитарни въпроси

Двете страни се договориха за размяна на над 1000 военнопленници, включително ранени бойци и цивилни, държани от двете страни. Украинската делегация подчерта, че се обсъжда и връщане на деца, незаконно отведени в Русия, в координация с международни правозащитни организации.

Украинският президент Володимир Зеленски изпрати послание чрез своите представители, в което предложи 30-дневно прекратяване на огъня с възможност за удължаване. Москва обаче заяви, че е твърде рано за подобна стъпка, тъй като според тях не са налице „необходими гаранции за сигурност“.

Териториални претенции блокират напредъка

Въпреки позитивния тон по хуманитарните въпроси, разговорите се натъкнаха на сериозни различия относно териториалния въпрос. Русия настоява за международно признание на контрола си върху окупираните територии в Източна и Южна Украйна, включително пълната административна територия на Донецка и Луганска области, както и Херсонска и Запорожка област.

Украинската делегация категорично отхвърли подобни искания. „Териториалната цялост на Украйна не подлежи на преговори,“ заяви един от водещите преговарящи от Киев. В отговор, Русия заяви, че няма да разглежда прекратяване на бойните действия, докато „нейните стратегически интереси не бъдат гарантирани“.

Международна роля и посредничество

Преговорите в Истанбул се провеждат с активното посредничество на Турция. Турският външен министър Хакан Фидан откри форума с апел към страните да „изберат пътя на мира пред разрушението„. Турция домакинства и две паралелни тристранни срещи: Украйна – Турция – САЩ и Русия – Турция – Украйна.

САЩ и ЕС наблюдават внимателно срещите. Вашингтон подчерта, че подкрепя дипломатическо решение, но при условие, че то зачита международното право и суверенитета на Украйна. Европейски дипломати предупредиха, че всеки „замразен конфликт“ би обслужил единствено интересите на Кремъл.

Какво следва?

Срещата в Истанбул не донесе исторически пробив, но даде надежда за възобновяване на диалога. Представители и от двете страни изразиха предпазлив оптимизъм, че настоящият дипломатически формат може да бъде основа за бъдещи дискусии.

Въпреки това остава ясно: пътят към траен мир ще бъде дълъг и труден. Докато военните действия на фронтовата линия продължават с висока интензивност, политическото решение изглежда все още далеч.

По материала работи: Теодор Петров