На 24.05.2024 г. Международният съд към ООН излезе с решение, с което призовава Държавата Израел да прекрати своето военно настъпление в Рафах и да отвори граничния пункт с Египет за доставки на хуманитарни помощи.
Решението в детайли
Според Международния съд “Израел трябва да прекрати своята офанзива и всякакви действия, които създават условия палестинската общност да бъде унищожена изцяло или в част”.
Съдът се е произнесъл с 13 гласа “за” и 2 “против”, един от които е на израелския съдия, след отправеното искане на Република Южна Африка искане на 10.05 т.г. за вземане на спешни временни мерки. В свое изявление ръководителят на органа Науаф Салам посочва, че взетото решение е в съответствие със задълженията на Израел по Конвенцията за преследване и наказване на престъплението геноцид и е в отговор на влошаващите се условия на живот на цивилното население в Рафах.
Съдът също така нареди на Израел да отвори незабавно граничния си пункт с Египет за безпрепятствено преминаване на спешно необходимите услуги и хуманитарни помощи в града. Освен това, международният орган изисква от Израел да осигури безопасността на евентуална комисия, назначена от ООН, и отговорна за разследване на твърдения за потенциално извършен геноцид.
Международните реакции
Неизненадващо докато палестинските високопоставени представители оценяват положително взетото решение, израелските власти не го приемат и няма да му се подчинят.
Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външната политика и политиката на сигурност, Жозеп Борел, в сове изявление посочи, че Международният съд е най-висшият орган на Организацията на обединените нации и всички нейни членове трябва да изпълняват взетите от него решения.
The respect of International law is not an option: disregarding a decision of the #ICJ will weaken the rules-based world order the EU supports and promotes everywhere.
Read my blogpost on last Friday's @CIJ_ICJ decision:https://t.co/pj59btB9pn pic.twitter.com/03hGTywDWl
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) May 26, 2024
Нови взаимни атаки
Междувременно Хамас нападна Тел Авив. Това е първата атака от 4 месеца към вътрешността на Израел. Според мнозина анализатори атаките срещу Тел Авив подчертават заплахата, която Хамас все още представлява за Израел, въпреки че няма данни за пострадали.
В отговор на нападенията срещу Тел Авив израелската армия започна масова атака срещу лагер за принудително разселени палестинци в Рафах. Най-малко 35 души са загинали, а десетки са били ранени. Нападението е станало близо до логистична база на Агенцията на ООН за палестинските бежанци в Тал ал-Султан. Според медийни източници, израелските самолети са обстрелвали палатки на бежанци и са използвали почти 1000-килограмови бомби ракети.
Индиректни последствия от войната в Близкия изток
След започването на конфликта между Хамас и Израел все повече израелци са подали заявления за получаване на германски документи за самоличност според приетия през 2021 г. закон, който позволява на преследваните от нацисткия режим и техните потомци да получат германски паспорт. До април месец т.г подадените молби по тази процедура са близо 7 000, докато за цялата минала година общият брой на същите молби е е бил малко над 9 000, а за 2022 г. 5 670.
Превод: Виктор Златев
Източници: ООН ; Al Jazeera ; Anadolu Agency ; BBC ; Tagesschau