Антиправителствените протести в Иран през 2022, разпалени от смъртта на 22-годишната Джина Махса Амини, доведоха до значително покачване на напуснали страната.

Младата жена почина поради полицейска небрежност след като беше арестувана за неправилно носене на хиджаб. Режимът в Иран отговори на протестите с насилие. Силите за сигурност са убили над 500 души и са задържали над 20 000, твърдят правозащитни групи. ООН осъди тези действия като ,,престъпления срещу човечеството“.

Милад, който желае второто му име да остане непубликувано, е бил изявен критик на иранския режим. Той е на 35 години и е бил редовен участник в антиправителствени протести от 2008 насам. Милад обвини иранските блюстители на реда, че са го простреляли в окото по време на демонстрациите през 2022, поради което частично губи зрението си. Той е бил подложен на насилие в ареста и е освободен едва след като е подписал, че ще преустанови протестните си дейности.

Омид, който също пожела да запази анонимност, споделя подобна история. Уволнен е от иранската полиция поради отказ да изпълнява задълженията си. Той отказва участие в ,,Басидж“, доброволческа паравоенна организация, известна като религиозна милиция, която често е използвана за оказване на натиск върху протестиращите.

,,Изиграх важна роля, като не участвах в потисничеството на моя народ“,

споделя Омид.

Омид и Милад напускат Иран през март 2023, летейки от Техеран за Истанбул. От там пътят им продължил през Гърция. ,,От Турция до Гърция вървяхме 4 дни и нощи пеша“, разказва Милад. След като пристига в Гърция, Милад се качва на автобус, Омид обаче прекарва още три дни в Гърция без храна. ,,Оцелявах само пиейки вода от листата и от блата. Стъпалата на краката ми бяха изранени. По време на целия път ме крепеше мисълта, че ще живея отново свободен“, споделя той пред Дойче Веле.

Двамата са пресекли общо 11 граници, срещайки се с полицията почти всеки път. За Милад най-труден бил престоят в Сърбия, където полицията го е хващала повече от шест пъти.

,,Сега, когато разказвам всичко, изглежда лесно и можем просо да си спестим тези детайли. Но тогава ни беше изключително трудно. Спях в торба за боклук, това беше единственото ,,одеяло“, което имах“, спомня си Милад.

От Сърбия Омид се присъединява към групата на Милад и продължават заедно към Германия. Омид отбелязва, че за разлика от другите контролно-пропускателни пунктове, немската полиция ги е приела добре. ,,Отношението им беше напълно човешко.

Чувстваме се в безопасност в тази страна.“

Както много други, те кандидатстват за убежище в Германия и водят нормален живот. Омир се надява, че немското правителство ще продължи да подкрепя иранските граждани, които са били принудени да избягат.

И двамата са на мнение, че затварянето на ислямските центрове в страната допринася към чувството им за сигурност.

По публикацията работи: Елина Атанасова