Висши европейски служители обсъждат в Париж с Марко Рубио бъдещето на Украйна

0
92

Днес, 17.04.2025, Париж е домакин на поредица от разговори относно Украйна и нейната сигурност между държавния секретар на САЩ Марко Рубио и президентския пратеник Стив Уиткоф, френския президент Еманюел Макрон и висши украински служители.

Рубио пристигна в Париж тази сутрин като двамата с Уиткоф ще проведат „разговори с европейски партньори за постигане на целта на президента Тръмп за прекратяване на руско-украинската война и спиране на кръвопролитията“, заяви говорителката на Държавния департамент Тами Брус.

Срещите идват в момент, в който нарастват опасенията относно готовността на Тръмп да се сближи с Русия, докато се опитва да посредничи за прекратяване на огъня в Украйна, както и относно други стъпки на администрацията му – от митата за някои от най-близките му партньори до реториката за НАТО и Гренландия.

Съветникът на украинския президент Андрий Ермак, външният министър Андрий Сибиха и министърът на отбраната Рустем Умеров също пристигнаха в Париж по-рано днес, за да вземат участие в разговорите.

Ермак ги определи като „поредица от двустранни и многостранни срещи с представители на държавите от „коалицията на желаещите“, които са в състояние да гарантират сигурността.“ Украинската делегация ще се срещне и с представители на САЩ, каза Ермак.

Около 30 държави, ръководени от Великобритания и Франция, обсъждат възможна коалиция, която да отговаря за всяко бъдещо мирно споразумение с Русия. Успехът на операцията на коалицията зависи от подкрепата на САЩ с въздушни сили или друга военна помощ, но администрацията на Тръмп не е поела публичен ангажимент да предостави подкрепа. Русия се противопоставя на идеята за присъствие на чуждестранни военни контингенти на украинска територия.

Макрон ще проведе отделни срещи с Рубио и Уиткоф. Френският президент също така планира да обсъди въздействието на тарифната политика на Тръмп и конфликтите в Близкия изток, ″в логиката на деескалация в региона″, съобщиха от канцеларията на французина.

Сложна дипломация и разминаващи се условия за примирие

В сряда вечерта масирана атака с дрон удари украинския град Днепър, убивайки трима души, включително и едно дете, съобщи регионалният губелнатор.

Рубио и Уиткоф помагат да се ръководят усилията на САЩ за постигане на мир повече от три години след като Русия започна войната. Няколко „рунда“ от преговори бяха проведени в Саудитска Арабия, а миналата седмица Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин.

Москва на практика отказа да приеме всеобхватното прекратяване на огъня, за което настояваше Тръмп и което Украйна одобри. Русия постави като условие спирането на мобилизация в Украйна и на западните доставки на оръжие, които искания бяха отхвърлени от Киев.

По материала работи: Теодор Петров