Великобритания води разговори с няколко страни относно миграцията

0
79

Министър-председателят на Обединеното кралство заяви в четвъртък, че Великобритания води разговори с няколко държави за приемане на мигранти, на които им е отказано убежище, докато чакат да бъдат депортирани.

Министър-председателят Киър Стармър заяви по време на посещение в Албания, че концепцията за „център за връщане“ е „наистина важна иновация“, която може да доведе до по-ефективно справяне с незаконната миграция. Той нито назова имената на страните, с които е водил разговори, нито предложи повече подробности.

Албания вече е сключила петгодишно споразумение с Италия за потенциално приютяване на до 36 000 мигранти годишно, докато молбите им за убежище се разглеждат ускорено от Италия. Съгласно първоначалното споразумение – което се различава от това, което предлага Обединеното кралство – Италия ще приема обратно всички мигранти, чиито молби са отхвърлени, и ще ги депортира. Досега обаче планът се проваля поради многократни оспорвания в италианските съдилища.

През април италианските власти промениха споразумението си за преселване на мигрантите към вариант на модела „център за връщане“ и прехвърлиха в Албания 40 души, които нямаха италиански разрешителни за пребиваване и чиито молби за убежище бяха отхвърлени. Това беше първият случай, в който държава от Европейския съюз изпрати лица, на които е отказано убежище, в държава извън ЕС, която не е нито тяхна собствена, нито държава, през която са преминали по време на пътуването си.

Албанският министър-председател Еди Рама заяви, че споразумението с Италия е „еднократно“ и че Тирана е отхвърлила няколко искания за подобни споразумения с други държави, като изключи възможността Великобритания да изпрати там отхвърлени кандидати за убежище. Консервативното правителство на Великобритания, което беше свалено от власт през юли, планираше спорна програма за депортиране на кандидати за убежище в Руанда, която според тях е безопасна трета държава. Стармър нарече програмата на предшественика си трик и я прекрати още в първите дни на мандата си.

Съгласно тази програма търсещите убежище щяха да бъдат транспортирани със самолет до Руанда, която щеше да реши дали да предостави убежище там.

В рамките на „центровете за връщане“, които Стармър обсъжда, мигрантите, чиито молби за убежище са отхвърлени от Обединеното кралство, ще бъдат изпращани в трета държава, където ще очакват депортиране. Говорител на Стармър заяви, че целта е да се попречи на неудобрените кандидати за убежище да използват тактики за измъкване, като например създаване на семейство във Великобритания, за да не бъдат изпратени обратно към страната си на произход.

Експертът по миграция Меган Бентън заяви, че има голямо объркване между различните програми, създадени от Великобритания и други европейски държави. „Между тях има много правни и морални различия“, каза Бентън, която ръководи глобалните програми в мозъчния тръст „Migration Policy Institute“. Докато сделката с Руанда прехвърля отговорността на Обединеното кралство за предоставяне на убежище на трета страна, предложението на Стармър включва хора, които са с отхвърлени молби за убежище, обяснява Бентън.

Няколко европейски държави, включително Нидерландия и Швеция, искат да направят същото, добави Бентън. Концепцията за „центрове за връщане“ се подкрепя и от Европейската комисия като начин за възпиране на незаконната миграция.

По време на посещението си в Албания в четвъртък британският министър-председател също така заяви, че съвместната работна група е помогнала за значителното намаляване на броя на албанските мигранти, които се опитват да достигнат Обединеното кралство. Правителството му води преговори със страните от Западните Балкани за създаване на подобни работни групи, като целта е да се премахне сложната бюрократична система, която затруднява постигането на реален напредък в ограничаването на мигрантските потоци..

Броят на албанците, които прекосяват Ламанша в опасни надуваеми салове в търсене на по-високоплатена работа, е намалял от 12 000 през 2022 г. до около 600 през 2024 г.

„Доста невероятно намаление“, каза Стармър на пресконференция с Рама. „И мисля, че това е сигнал и пример за това какво може да се постигне, когато две държави работят заедно по този начин.“

Въпреки че броят на албанците, акостиращи на английския бряг, е намалял, общият брой на мигрантите, пресичащи протока с малки лодки, се е увеличил с повече от 30 % досега през тази година в сравнение със същия период през миналата година.

https://news.unabg.org/migrantskiqt-natisk-namalqva-s-30-procenta-prez/

Високопоставени британски официални лица през 2022 г. нарекоха пристигащите албанци „нашествие“, което предизвика дипломатическа разпра. Рама беше нарекъл това „безумен наратив“ и опит да се прикрие неуспешната гранична политика на Обединеното кралство. Албанците не могат да търсят статут на убежище във Великобритания, която смята Албания за сигурна страна.

През същата година Лондон и Тирана подписаха споразумение за връщане на албанците, пристигнали нелегално с лодки в Обединеното кралство. Лондон също така финансира проекти, особено в североизточна Албания, откъдето са повечето от нелегалните мигранти.

Рама обеща да продължи партньорството с Великобритания за възпиране на пристигащите от Албания мигранти.

Посещението на Стармър в Албания е първото на британски министър-председател. Двете страни подписаха и декларация за намерения за сътрудничество в областта на отбранителната промишленост, за да работят заедно по производството на военни превозни средства в Албания.

Британският лидер ще участва днес, 16.05.2025, в Европейската политическа общност в Тирана – форум, който събира европейските лидери с цел да се повиши сигурността и просперитета на континента.

По материала работи: Теодор Петров