При последните нападения, започнали на 11 април, бунтовниците, свързани със Силите за бърза подкрепа (СБП) извършиха координирани нападения срещу Замзам и Абу Шук – два от най-големите лагери за вътрешно разселени лица (ВРЛ) в Дарфур, както и срещу регионалната столица Ел Фашер. Сред убитите са и 23 деца, както и девет хуманитарни работници, които са обслужвали един от последните останали здравни пунктове.
История на конфликта
След като получава независимост през 1956 г., Судан преживява 20 опита за военен преврат – най-много от всички африкански държави. В началото на 21-ви век западният регион Дарфур в Судан преживява продължителна нестабилност и социални конфликти, дължащи се на расово и етническо напрежение и спорове за земя и вода. На 15 април 2023 г. избухва и конфликтът, като контролът над Судан се опитват да вземат генерал Абдел Фатах Бурхан – ръководител на въоръжените сили – и генерал Мохамед Хамдан Дагало, лидер на паравоенна група, известна като Сили за бърза подкрепа, която се ражда от прословутите милиции Джанджауид в Дарфур.
Стотици хиляди деца, нуждаещи се от хумантирна помощ
Съветът по правата на човека – основният форум на ООН за правата на човека – създава Независима международна мисия за установяване на фактите в Судан през октомври 2023 г., като основната му задача е да разследва всички предполагаеми нарушения на правата на човека и на международното хуманитарно право, свързани с продължаващия от април 2023 г. насам конфликт в Судан.
Според международната мисия, и двете страни са извършили сериозни нарушения на международното хуманитарно право, включително умишлени нападения срещу цивилни граждани, изнасилвания и сексуално насилие, тактика на глад, масови грабежи и разрушаване на гражданска инфраструктура.
Судан преживява най-голямата хуманитарна криза в света. Повече от 30 милиона души, които се нуждаят от хуманитарна помощ само за тази година, са деца. Конфликтът е довел до разселването на близо 15 милиона души в рамките на Судан и през границите. Повече от половината от разселените са деца. Почти всяко трето от тях е на възраст под пет години. В районите, в които възникват възможности за завръщане, невзривените боеприпаси и ограниченият достъп до основни услуги излагат живота на децата в риск. Разпространява се гладът, процентът на ваксинираните намалява, а около 90 % от децата не ходят на училище.
Гладът е обхванал поне пет населени места. Още пет области са на ръба на глада, а 17 други са изложени на риск. Очаква се да се увеличат и епидемиите от болести. Само през 2024 г. са регистрирани 49 000 случая на холера и над 11 000 случая на треска денга – 60 % от тях засягат майки и деца. Достъпът на хуманитарните организации до децата се влошава поради интензивността на конфликта и ограниченията или бюрократичните пречки, наложени от правителствените органи или други въоръжени групи.
Извършителите трябва да бъдат подведени под отговорност
„Светът стана свидетел на безмилостен конфликт, подлагайки милиони цивилни на глад и страдания, чийто край не се вижда“, заяви в изявление Мохамед Чанде Осман, председател на Независимата международна мисия за установяване на фактите в Судан.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също осъди последното насилие, като подчерта, че нападенията срещу цивилни граждани, хуманитарен и медицински персонал са строго забранени от международното право. „Извършителите на тези нападения трябва да бъдат изправени пред съда“, каза Гутериш и призова за спешен и безопасен достъп до обсадените райони като лагера Замзам, където вече са установени условия на глад.
По материала работи: Евгения Личева