Нивото на морското равнище се покачва по-бързо и по-високо отвсякога, създавайки „спешна и ескалираща заплаха“ за света.
На 25 август се проведе среща на Форума на тихоокеанските острови, на която присъства и генералният секретар на ООН, Антонио Гутериш. На нея той заяви, че „ако спасим Тихия океан, спасяваме и света“. На 25 септември световните лидери и експерти ще се събрат на заседание в ООН, за да обсъдят как да се справят със заплахата.
Ето какво е нужно да знаем за увеличението на морското равнище:
Знак за повишено ниво
Според изчисления, нивото на океаните се е повишило с 20-23 см от 1880 г. насам.
През 2023 г., средното ниво на морската вода в световен мащаб е достигнало рекордни височини, според Световната метереологична организация. Притеснителното темпо на увеличение през последните 10 години е двойно по-бързо от това наблюдавано през 90-те години.
Какви са причините?
Покачването на морското равнище е резултат от затоплянето на океаните и разтапянето на ледниците, феномен, породен от климатичните промени.
Дори страните да успеят да изпълнят целта си от Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничението на глобалното затопляне до 1.5°C, планетата все пак ще увеличи своето морско равнище.
Какви са последствията?
Освен последствия за природата, покачването на морските нива се отразява икономически, социално и културно на уязвимите страни по света.
Наводненията от солена вода могат да увредят крайбрежните местообитания, включително кораловите рифове и рибните запаси, както и земеделските райони и инфраструктурата, което ще попречи на местните да поддържат поминъка си. Жилищата по крайбрежията също са застрашени от наводненията.
Наводненията могат да замърсят свежите водни запаси, да разпространят болести, които да застрашат човешкото здраве и да доведат до стрес и психични проблеми.
Туризмът също може да пострада, тъй като плажовете, курортите и всички атракции са повредени, а много от малките островни развиващи се държави разчитат именно на този сектор за поддържане на икономиката си.
Комбинацията от всички тези фактори ще принудят хората да напуснат домовете си, премествайки се в по-високи райони или да мигрират, което ще доведе до нарушване на икономиките, прехраната и местните общности.
Каква е връзката между покачването на морското равнище и климатичните промени?
Както вече споменахме, покачването на водите е симптом на климатичните промени. С повишението на температурите, океаните абсорбират излишната топлина. Топлата вода нараства, процес познат като термална експанзия, което е ключов фактор за морското равнище.
Повишените морски нива създават и катастрофална кръгова обратна връзка.
Например, мангровите гори, които защитават крайбрежните местообитания и съхраняват вредните въглеродни газове, могат бързо за изгубят своите защитни качества. По-малко мангрови гори означава повече вредни газове в околната среда, които стимулират климатичните промени и повишават температуруте, което от своя страна ще увеличи морските нива.
Кои страни са най-засегнати?
Около 900 млн души живеят в близост до морета. В страни като Бангладеш, Китай, Индия, Нидерландия и Пакистан, живеещите по крайбрежията ще бъдат под риск от потенциални катастрофални наводнения. Също така, градове като Банкок, Буенос Айрес, Ню Йорк, Лагос, Мумбай и Шанхай също са застрашени от покачването на водите.
Малките острови с ниско разположени земни площи са изправени пред най-критичните последици. Покачването на морското равнище и други климатични влияния вече принуждават хората в страни като Фиджи, Вануату и Соломоновите острови да се преместят.
Как може да попречим на покачването на водите?
Най-важното действие, което можем да предприемем е да забавим глобалното затоляне чрез намаляване на емисиите на парникови газове, които са основният двигател на изменението на климата.
Широк обхват от решения на проблема, които си имат цена, са: изграждането на инфраструктура, като морски стени и бариери срещу бурии, които да защитават от наводнения и ерозия; подобряване на дренажните системи и изграждане на сгради, устойчиви на наводнения; възстановяване на естествените бариери като мангровите; и осигуряване на защита на влажните зони и кораловите рифове от асбордбиране на енергията от вълните и намаляването на въздействията от буриите.
Как ОООН помага?
За справянето с проблема е нужен всеобхватен и международно кординиран подход, който ООН има капацитета да води.
Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата улесни Парижкото споразумение за ограничението на глобалното затопляне, което е най-важното за справянето с повишаването на морското равнище.
ООН също така, подкрепя малките развиващи се острови и работи с глобалната общност, която да предоставя финансова подкрепя чрез Фонда за загуби и щети на най-уязвимите страни и осигурява помощ с адаптирането към въздействията от климатичните промени.
Може да научите повече за това как ОООН помага за справяне с предизвикателството на покачващите се морски нива тук
Превод: Борислава Георгиева