[26. август]
Русия изстреля десетки ракети и дронове-камикадзе по градове в Украйна по-рано днес, причинявайки аварийно спиране на електричеството в няколко града. Масивната атака, която дойде на няколко вълни и продължи късно сутринта, предизвика множество експлозии в Киев, Одеса, Харков, Днепър и много по-малки градове в централна и западна Украйна. Съобщава се за четирима убити при ударите.
„Петнадесет региона пострадаха днес в резултат на масираната руска атака“, написа украинският премиер Денис Шмихал в публикация в Telegram . „Енергийната инфраструктура отново стана мишена на руските терористи“, добави той.
Спирането на електричеството дойде само дни след като украинската държавна енергийна компания „Укренерго“ съобщи, че системата се е върнала към стабилно електроподаване.
„Операторът на преносната система вече влезе в режим на аварийно прекъсване на електрозахранването“, увери министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко в изявление днес. „Ситуацията е сложна, резултатите от атаките се изясняват.
И Русия, и Украйна отричат атаките им да са насочени срещу цивилни обекти. И двете страни заявяват, че атаките им са насочени към унищожаване на инфраструктура, ключова за военните усилия на другата страна.
[23. август]
Бойни действия
Украинският президент Володимир Зеленски посети региона Суми, който граничи с Курска област в Русия, където Украйна стартира изненадваща трансгранична офанзива по-рано този месец. Той се срещна с главнокомандващия Александър Сирски и съобщи, че украинската армия е поела контрол над още едно руско село и е заловила повече военнопленници. Той не уточни името на населеното място. Наблюдатели отбелязват, че Зеленски се е въздържал да посети украинските войски на руска територия.
Украинската армия съобщи, че руските сили са извършили 53 атаки на фронта край Покровск в източна Украйна, като се стремят да завземат стратегическия град. На жителите на Покровск е наредено да се евакуират, като руските войници са само на 10 км от града. Русия заяви, че нейните сили са поели контрол над село Межове, разположено между Покровск и Авдеевка, която беше превзета през февруари.
Руският президент Владимир Путин твърди, че украинските сили са опитали да нападнат АЕЦ Курск в нощен рейд. Украйна не е реагирала на това изявление. Боевете са се водили на около 30 км от централата, като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) призовава и двете страни за сдържаност. Главният ръководител на агенцията, Рафаел Гроси, ще посети района следващата седмица.
Ферибот, натоварен с 30 цистерни гориво, потъна в руския пристанищен град Кавказ в южния регион Краснодар след украинска атака, съобщиха местните власти. Седемнадесет членове на екипажа са спасени, като търсенето на останалите двама продължава.
Политика и дипломация
Индийският премиер Нарендра Моди ще се срещне с президента Володимир Зеленски по време на първото посещение на индийски премиер в Украйна. В Полша, в навечерието на визитата си, Моди призова за мир и предупреди, че никой конфликт не може да бъде разрешен на бойното поле.
Руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) заяви, че е започнала криминално дело срещу трима журналисти за „незаконно“ преминаване на границата, след като те са направили репортажи от Курска област. Сред тях са журналистът на CNN Ник Пейтън Уолш и двама украински журналисти – Диана Буцко и Олесия Боровик.
Оръжия
Официални лица във Вашингтон съобщиха за Асошиейтед прес, че САЩ ще изпратят около 125 милиона долара нова военна помощ за Украйна, включително ракети за противовъздушна отбрана, боеприпаси за високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS) и артилерия.
[21. август]
Днес Ройтерс съобщи, че руският президент Владимир Путин и чеченският лидер Рамзан Кадиров във вторник са инспектирали чеченски войски и доброволци, подготвящи се да се бият в Украйна, съобщи Кремъл. Това е първото посещение на Путин в Севернокавказката република за 13 години. Необявеното предварително посещение в населената предимно с мюсюлмани автономна република Чечня, която е част от Руската федерация, се случва в момент, когато Москва се опитва да изтласка украинските сили от Курска област две седмици след като те осъществиха най-голямото нахлуване в Русия след Втората световна война.
Путин и Кадиров обсъдиха текущите военни действия, като чеченският лидер заяви, че републиката разполага с „десетки хиляди“ резервисти, които са готови да се включат в бойните действия срещу украинските сили. Тези твърдения не могат да бъдат независимо потвърдени.
„Докато имаме мъже като вас, ние сме абсолютно, абсолютно непобедими“, каза Путин на войските в Руския университет за специални сили, училище за обучение в чеченския град Гудермес. „Едно е да стреляш на стрелбище тук, а съвсем друго е да рискуваш живота и здравето си. Но вие имате вътрешната нужда да защитавате Отечеството и смелостта да вземете такова решение.“
Чуждестранната окупация на руска земя е унижение за Путин и неговата армия, въпреки че руските сили продължават да постигат постепенни, но стабилни напредъци на фронтовата линия в източна Украйна.
Кадиров, санкциониран от Съединените щати през 2020 г. и през 2022 г. за предполагаеми нарушения на правата на човека и мобилизиране на чеченски войски за войната в Украйна, каза на Путин на отделна среща във вторник, че Чечения е изпратила повече от 47 000 войници от началото на войната да се бият в Украйна, включително около 19 000 доброволци. Кадиров често се описва като „пехотинец“ на Путин.
На въпрос от журналист дали хора като Кадиров оправдават доверието му, Путин каза: „Ако имах повече такива пехотинци, щях да съм много щастлив, но дори един такъв пехотинец струва много“, съобщи агенция РИА.
Преди да се отправи към Чечения, Путин посети за първи път от поне 16 години град Беслан в Северна Осетия. Обсадата на училището от ислямски екстремисти там през 2004 г. доведе до смъртта на повече от 330 души в най-кървавия инцидент от този вид в съвременната руска история. Сред загиналите са 136 деца,
„Тази трагедия ще остане незаздравяла рана в историческата памет на цяла Русия“, каза Путин, цитиран от официалния уебсайт на Кремъл. Но той също така добави, че Русия продължава да се сблъсква с врагове, които се опитват да дестабилизират страната.
„И както се борихме с терористите, днес трябва да се борим с тези, които извършват престъпления в Курска област, в Донбас“, каза Путин, визирайки изненадващото нахлуване на Украйна на руска територия и по-широкия регион на Донбас в югоизточната част на Украйна, който частично се контролира от руските сили.
[13. август]
Руските сили във вторник (13. август) отвърнаха на украинските войски с ракети, дронове и въздушни удари, които според един висш командир са спрели напредването на Украйна след най-голямата атака срещу суверенната руска територия от началото на войната.
Изпълняващият длъжността ръководител на Курска област Алексей Смирнов съобщи, че 28 населени места в неговия регион вече са под украински контрол, като добави, че украинските войски са успели да напреднат на около 12 км навътре в територията през участък от границата, широк 40 км.
Междувременно началникът на украинската армия Александър Сирски заяви в понеделник, че около 1000 кв км руска територия вече са под украински контрол.
Руският президент Владимир Путин обеща да „изрита врага“ от територията на страната си, след като стана ясно, че войските на Украйна контролират десетки руски села и големи участъци земя седмица след изненадващото презгранично нахлуване на Киев.
Мащабът на нахлуването стана по-ясен в понеделник (12. август), когато Путин проведе среща с местни служители от граничните региони, както и с някои от висшите руски служители по сигурността, правителството и правоохранителните органи.
Путин подчерта, че нахлуването е опит на Украйна да „подобри позицията си в преговорите“. Той допълни: „Но за какъв вид преговори изобщо можем да говорим с хора, които безразборно нанасят удари по цивилни, по гражданска инфраструктура или се опитват да създадат заплахи за ядрени енергийни съоръжения. Какво изобщо можем да говорим с тях?”
Украинският напредък предизвика голяма вълна от евакуации от граничните региони. Смирнов заяви, че на 180 000 души е било казано да се евакуират и че 121 000 вече са напуснали. Вячеслав Гладков, губернаторът на съседната област Белгород в Южна Русия, съобщи, че хората, живеещи в района на Краснояружки, са преместени на по-безопасни места.
Украинските военни в миналото редовно атакуваха цели в района на Белгород с дронове и ракети, но до миналата седмица Киев не беше предприел никакви официални сухопътни нахлувания през границата през двете години и половина от началото на пълномащабната война.
Влиятелен руски военен блог “Рыбарь” каза в понеделник, че „очевидно (въоръжените сили на Украйна) не се притесняват от плановете си да разтегнат нашите отбранителни формации, да създадат максимален брой точки на напрежение и да се опитат да пробият на изток, за да пресекат Белгород от север”.
Украинският президент Володимир Зеленски най-накрая потвърди, че войските на Киев са преминали в Русия в събота (10. август), като каза във вечерното си обръщение към нацията, че „Украйна доказва, че наистина знае как да възстанови справедливостта и гарантира точно този вид натиск, който е необходим – натиск върху агресор.“ Той твърди, че тези военни операции са свързани със сигурността на страната му и с освобождаването на граничната зона от руската армия.
Украинската трансгранична атака може да е опит на Киев да отклони руски ресурси другаде. Като се има предвид вълната от по-негативни събития на фронтовите линии за Украйна, новината за успешно нахлуване може да помогне на страната да повиши морала на своите войски и цивилно население.
Путин заяви, че в момента „темпото на настъпателните операции“ на изток „всъщност се е увеличило с 50%“ и руските войски напредват „по целия фронт“. Руските власти наложиха широкообхватна антитерористична операция в три гранични региона – Белгород, Брянск и Курск – но не обявиха нахлуването за акт на война.
Източник: CNN
[9. август]
Русия евакуира хора тази сутрин от части от западния си регион Липецк, след като „мащабна атака“ от украински дронове предизвика експлозии, прекъсна електрозахранването и рани девет души, съобщи губернаторът Игор Артамонов.
Обявено е извънредно положение в областта. Организира се временно настаняване и транспорт за местните жители. Общественият транспорт е спрян в град Липецк и околностите му. Местните предприятия не трябва да „ангажират служителите си с работа, която не е свързана с извънредни ситуации, докато не бъде отменено червеното ниво на опасност“, призова губернаторът.
Руската национална гвардия обяви, че подсилва мерките за сигурност около Курската атомна електроцентрала и четирите ѝ реактора.
САЩ планират да разговарят с украинските въоръжени сили, за да разберат повече във връзка с навлизането на руска територия,. Това заяви говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер. Тя подчерта, че САЩ не са разполагали с предварителна информация за атаките.
Началникът на генералния щаб потврди, че от вчерашната атака има 315 ранени цивилни , от които 100 са убити.
Изненадващото настъпление на Украйна в руската Курска област продължава вече втори ден, което накара Владимир Путин да свика заседание с участието на министъра на отбраната, началника на Генералния щаб, директора на Федералната служба за сигурност (ФСБ) и секретаря на Съвета за сигурност. В Курск е обявено извънредно положение.
Путин нарече действията на украинската армия мащабна провокация . Той отбеляза, че украинските военни обстрелват жилищни сгради и линейки, включително с ракети. Държавният глава също нареди да се помогне на жителите на Курска област.
Първият вицепремиер на Руската федерация Денис Мантуров, възложи на Министерството на финансите да отпусне 11 милиарда рубли за презаселването на 2,5 хиляди семейства.
Официалното обявяване на война на Украйна не е изгодно за Русия. Това обяснение на сдържаната позиция на Москва по отношение на атаката на украинските въоръжени сили срещу граничните райони на Курска област, обясни политологът Марат Баширов пред „Московский комсомолец”.
По публикацията работи: Ванеса Сапунджиева и Маргарита Насева