Турция и Русия са подновили съвместните си патрули в северната част на Сирия след едногодишна пауза, заявиха от Министерството на отбраната на Турция в събота (24.08).

Операцията ще установи и контролно-пропусквателни пунктове, щабове и военни структури за идентифициране на военната кюрдска група YPG.

Турски и руски войници за първи път започнаха съвместни операции в района през ноември 2019 г., като извършиха 344 патрула до октомври миналата година, когато бяха прекратени.

Обединените патрули започнаха в района на операция ,,Извор на мира“, който представлява 30-километрова дълбока ивица земя на турско-сирийската граница между сирийските градове Тел Абиад и Рас ал-Айн. Територията беше превзета от кюрдски бойци, но през 2019 г. турски и сирийски сили успяха да си я върнат.

Патрулите започват едновременно с опитите на Анкара да поднови отношенията си със сирийския президент Башар ал-Асад, чийто режим е подкрепен от Москва.

След избухването на сирийската гражданска война Отрядите за защита на народа (YPG) поеха контрола върху територията в Североизточна Сирия, създавайки полуавтономна държава, граничеща с Турция.

[:bg]8 години от началото на гражданската война в Сирия[:]

Турция смята Сирийските демократични сили (SDF) за продължение на Кюрдската работническа партия (PKK), която е вписана като терористична организация и изисква изтеглянето на нейните бойци от районите под американско влияние в провинциите Ракка, ал-Хасака и Дейр Ез Зор, както и от районите с руско влияние в северната и източната провинция Алепо.

Анкара вижда заплаха за собствената си сигурност в квази-автономната кюрдска държава, наричайки я „терористичен коридор“, където ПКК може да се скрие или лесно да атакува.

Първите турски войски стъпиха в Сирия на 24 август 2016 г., когато операцията „Щитът на Ефрат“ постави началото на поредица от множество военни мисии, които се проведоха в северната част на страната през последните пет години.

Съживяването на ролята на турската армия и борбата със самопровъзгласилата се „Ислямска държава“ бяха ключови приоритети между 2015 г. и 2017 г., когато Турция беше разбита от последиците на неуспешния преврат през юли 2016 г. и поредица от терористични атаки на турска територия. Осигуряването на възможни зони за преместване на сирийските бежанци, настанени в Турция, стана все по-важна цел от 2018 г. нататък, когато социалното напрежение между турските граждани и бежански общности стана все по-видимо и проблематично.

Отслабването на кюрдските сили във и извън Турция е един от двигателите на военните намеси на Анкара в Сирия. През последните години се наблюдават все по-сурови репресии срещу кюрдската общност.

Превод: Борислава Георгиева и Петя Георгиева