Днес австралийските работници получиха законното право да игнорират всички имейли и телефонни обаждания от шефовете си извън работното време.

Законът влиза в сила поради размиването на границите между професионалния и личния живот на хората на фона на нарастващата зависимост на работодателите от цифровите комуникации и популярността на дистанционната работа особено след епидемията COVID-19.

Австралийската лейбъристка партия се надява, че мярката – въведена като част от трудовите реформи, ще облекчи натиска върху работниците да следят телефона си, когато се предполага, че си почиват и прекарват време с любимите си хора.

„Това, което казваме е, че никой, който не получава плащане 24 часа в денонощието, не трябва да бъде санкциониран, ако не е онлайн и не е на разположение постоянносподели министър-председателят Антъни Албанезе.

Премиерът на Австралия Антъни Албанезе
Източник: Al Jazeera

Мишел О’Нийл, президент на Австралийския съвет на профсъюзите, каза, че нейната организация е водила кампания за правото на прекъсване на връзката от години. „Ние наистина приветстваме факта, че сега това е право на работещите в закона в Австралия и това е важно, защото трябва да се прилага простият принцип, че е наложително да се плаща за цялата работа, която се върши“, сподели О’Нийл пред Ал Джазира.

Работните места, които нарушат правилата, ще бъдат изправени пред глоби до 93 900 австралийски долара (приблизително 126,765 български лева).

Новият закон, обаче не забранява на началниците да се свързват със служителите си. Така те могат да оспорват нежеланието за обратна комуникация на подчинените си извън работно време. Това поражда дебат дали работниците ще се чувстват спокойни и уверени да игнорират техните имейли и обаждания.

Австралия не е първата страна, която въвежда такъв тип законодателство. През 2017 г. Франция въведе закон за защита на работниците от наказване за това, че не отговарят на съобщения извън работното време. Германия, Италия и Канада също са приели подобни мерки.

Въпреки спокойния имидж на Австралия, изследователи, експерти и защитници на труда твърдят, че страната е изправена пред нарастваща култура на прекомерна работа.

Миналата година средният австралийски служител е извършвал средно 5,4 часа неплатен труд всяка седмица, докато тези на възраст от 18 до 29 години са извършвали 7,4 часа некомпенсиран труд, според доклад на Австралийския институт.

По публикацията работи: Ванеса Сапунджиева