Източник: UN / Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на церемонията по откриването на 53-тия Форум на тихоокеанските острови в Тонга.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви в понеделник, че „ако спасим Тихия океан, спасяваме и света“ от климатичната криза при откриването на Форума на тихоокеанските острови в столицата на Тонга Нукуалофа.

Докато лидерите на тихоокеанските нации пристигаха на годишната си среща, те бяха посрещнати първо от проливен дъжд, а след това и от земетресение.

То бе с магнитуд 6,9 по Рихтер, но не беше достатъчно силно, за да причини щети. Въпреки това земетресението и проливните дъждове послужиха като напомняне за уязвимостта на много от страните-членки на Форума, които са в постоянна борба за икономическото и екологичното си оцеляване.

С нарастването на геополитическото напрежение и нарастването на конкуренцията за влияние в Тихия океан все повече внимание се обръща върху някои от най-малките държави в света. На тазгодишната им среща има над 1500 делегати от повече от 40 държави.

Решенията, които световните лидери ще вземат през следващите години, ще определят съдбата, първо на жителите на тихоокеанските острови, но също така и на всички останали“, подчерта Гутериш.

С други думи: ако спасим Тихия океан, спасяваме света“, добави той, настоявайки за международно финансово и техническо сътрудничество в региона, който е на фронтовата линия в борбата с климатичната криза.

Блокът включва островни нации и територии, уязвими от покачващите се водни нива, които причиняват загуба на земя и замърсяване на водата. Гутериш повтори исканията на Форума на тихоокеанските острови, който продължава да изисква повече действия срещу глобалното затопляне.

Този блок популяризира Стратегията за Синия тихоокеански континент, климатична и геополитическа пътна карта за островите до 2050 г., която изисква международно сътрудничество за защита на околната среда, особено на океаните, които са източник на ресурси от съществено значение за оцеляването на тези нации.

В този контекст Гутериш заклеймява, че човечеството „се отнася към морето като към канализация. Замърсяването с пластмаса задушава морския живот. Парниковите газове причиняват нагряване на океана, окисляване и драматично и ускоряващо се покачване на морското равнище.“

Източник: UN /
Работници изграждат бариери за борба с морската ерозия по крайбрежието на Тувалу.

Генералният секретар на ООН също така призова големите източници на емисии да „увеличат усилията си, като постепенно премахнат производството и потреблението на изкопаеми горива и незабавно спрат тяхното разширяване“.

Той също така подчерта, че докато голяма част от света е затънала в конфликти, несправедливост и социално-икономически кризи, „младите хора от Тихия океан отнесоха климатичната криза чак до Международния съд“ и заяви, че този регион „е източник на солидарност и сила, опазване на околната среда и мир.

В допълнение към климатичната криза, тазгодишният форум, който включва среща на лидерите в четвъртък, е белязан от различни въпроси като политическите проблеми в Нова Каледония, влиянието на Китай в Тихия океан, сигурността и икономическата устойчивост, наред с други теми.

Форумът на Тихоокеанските острови обединява Австралия, Фиджи, Островите Кук, Нова Каледония, Френска Полинезия, Микронезия, Науру, Нова Зеландия, Ниуе, Палау, Папуа Нова Гвинея, Маршаловите острови, Самоа, Соломоновите острови, Тонга, Тувалу и Вануату, а Кирибати обяви оттеглянето си от организацията.

По публикацията работи: Петя Георгиева

Радикалният план на Фиджи за преместването на държавата