В последните седмици Бангладеш беше разтърсена от протести и насилие. Причина за тях е гневът на студентите срещу квотите за държавна служба, запазени за членове на семействата на ветерани от войната за независимост през 1971. Недоволни от ръста на безработицата, ограничаването на човешките права и заявявайки, че режимът облагодетелства само членове на партията на Хасина, хиляди студенти излязоха на улицата в началото на месец юли. Най-малко 440 души, включително непълнолетни, бяха убити, а стотици – ранени. Въпреки че бяха посрещнати с полицейски час, прекъсване на интернета и жестоки полицейски репресии, демонстрантите заявиха, че няма да се откажат, докато Хасина не се оттегли от властта. Протестите продължиха дори когато квотите бяха значително намалени. На 5. август армията постави ултиматум на дългогодишния премиер Шейх Хасина да подаде оставка в рамките на 45 минути. Тя прие и избяга от Дака с военен хеликоптер след 15-годишно управление. Докато летеше за Индия, хиляди протестиращи нахлуха в официалната ѝ резиденция, ограбвайки я и извършвайки вандалски актове.

Обновена! Бангладеш след военния преврат

Кой ще поеме управлението на страната след бягството на Хасина?

Нобеловият лауреат по икономика Мохамед Юнус се съгласи да поеме поста ръководител на временното правителство в Бангладеш. Известният 84-годишен икономист пристигна в страната от лечение във Франция в четвъртък следобед и отправи емоционален призив към народа на Бангладеш незабавно да спре ответните атаки срещу фигури от бившата администрация на Хасина.

„Насилието е наш враг. Моля, не създавайте повече врагове. Бъдете спокойни и се пригответе да изградите страната“, каза Юнус, докато поздравяваше привържениците си с усмивка.

Юнус набра популярност, давайки кредити на малки бизнеси. Той каза, че до няколко седмици ще бъдат организирани избори.

Какво ще стане с Хасина и поддръжниците ѝ?

Правителството на 76-годишната Хасина е обвинено в нарушаване на човешките права, незаконни арести и убийства на опозиционери. По време на протестите бяха унищожени магазини и къщи на хиндуисткото малцинство в Бангладеш, което я подкрепя.

Към момента Хасина е в Индия. Някога проповядваща демократични идеи, сега е заклеймена от критиците си като автократ. Наричана още ,,желязната лейди“ на Бангладеш, тя жената в света най-дълго оглавявала правителство. Нейната партия е на власт от 2008. От началото на управлението ѝ средния доход на глава от населението се е увеличил тройно. В предизборните си кампании тя обещава, че ще превърне Бангладеш в страна със средни доходи до 2021. Поддръжниците й казват, че тя се бори за хората. „Тя принадлежи на хората, тя принадлежи на земята и е дъщеря на бащата на нацията“, казва Асадузаман Нур, министър на културата. През 1975 г. повечето членове на нейното семейство са убити при преврат, включително майка й, трима братя и баща й, тогавашният президент Шейх Муджибур Рахман, който поведе страната в освободителната й борба срещу Пакистан през 1971 г.

Тя печели похвали за справянето си с най-голямата бежанска криза в света. Близо един милион рохинги намериха убежище в Бангладеш, след като бяха принудени да избягат от Мианмар.

Съдът в Бангладеш е повдигнал обвинения срещу нея и още шестима представители на правителството. Тя е обвинена за масовите убийства по време на протестите през юли месец. Сред обвиняемите са бившият вътрешен министър, главният секретар на нейната партия и високопоставени полицейски служители. Обвинението е повдигнато от близките на разстрелян от полицията цивилен гражданин. Очаква се да последват още обвинения от пострадали.

Демонстрантите принуждават други държавни служители да се оттеглят от постовете си. След бягството на бившия премиер много  от водещите лица  на правителството също подадоха оставка.

Какво е бъдещето на страната?

През юли инфлацията в Бангладеш достигна най-високата си точка от 12 години насам. Протестите предизвикаха прекъсване на веригите за доставки в страната, възпрепятствайки работата на бизнеса. Железопътните услуги също бяха засегнати. Икономическият институт на Мастъркарт прогнозира, че през 2025 г. страната ще претърпи както спад в БВП, така и понижаване на инфлацията.

Производителите в Бангладеш уверяват клиентите си, че фабриките ще отворят отново. Въпросът обаче е каква част от бизнеса ще се прехвърли в други страни в резултат на сътресенията и несигурността в страната. Доклад, публикуван в четвъртък от водещата индийска рейтингова агенция КерЕдж, оценява, че производства на стойност между 200 и 250 милиона долара може да се прехвърлят към Индия в близко бъдеще. Докладът описва настоящата ситуация в Бангладеш като „златна възможност за индийския текстилен сектор да разшири присъствието си както в краткосрочен, така и в средносрочен план“. ,,Производителите на готови облекла се очаква да бъдат най-големите печеливши, тъй като световните марки търсят надеждни и ефективни доставчици“, се отбелязва в доклада, упоменавайки, че „ако несигурността в Бангладеш продължи за продължителен период, това може доведе до значително изместване на поръчките за износ към Индия.“

Как реагираха световните сили?

Отхвърляйки обвиненията в намеса на САЩ, прессекретарят на Белия дом, Карин Жан-Пиер, даде брифинг по темата в понеделник. Тя каза също, че бъдещето на страната трябва да бъде решено от нейните граждани. ,,Президентът нееднократно е заявявал своята позиция срещу накърняването на човешките права, но към този момент не сме поели никакви конкретни ангажименти към Бангладеш“. Тя заяви, че Щатите ще продължат да следят ситуацията отблизо, но отказа по-нататъшен коментар.

В началото на протестите през юли говорителят на индийското външно министерство заяви, че ситуацията в Бангладеш е ,,вътрешен въпрос“ и че е благодарен, че с подкрепата на правителството в Бангладеш над шест хиляди индийски студенти са се завърнали успешно по домовете си. Индия подкрепяше правителството на Хасина поради причини, свързани със сигурността в региона. Двете държави споделят над 4000 км обща граница, която може да бъде използвана от групи, свързани с организираната престъпност и тероризма.

Бангладеш осигурява на Индия критична подкрепа чрез своите пристанища и достъп до електрическата мрежа. Досега Ню Делхи е отпуснал почти 8 милиарда долара кредити на Дака, които се използват за проекти за развитие, изграждане на инфраструктура и изграждане на тръбопровод за доставка на дизел. Десетки индийски компании са инвестирали в страната. „Отношенията между Индия и Бангладеш водят началото си от тяхната споделена история, сложна социално-икономическа взаимозависимост и тяхното географско местоположение на картата. Всяка политическа нестабилност в региона поражда проблеми, свързани с тероризма, фундаментализма, бунтовниците и миграцията“, каза за Дойче Веле Санджай Бхардвадж от Центъра за южноазиатски изследвания към университета ,,Джавахарлал Неру“. „Насилствените протести и политическата нестабилност ще доведат до още насилие и миграция на хора към Индия“, добави той.

Въпреки тесните връзки на Индия с Бангладеш обаче, антииндийските настроения преобладават сред части от населението на Бангладеш. Част от тези настроения може да се обяснят с подкрепата на Ню Делхи за управляващата партия Лига Авами. През последните десетилетия Индия инвестира сериозно в Лигата Авами като проиндийско образувание в Бангладеш. Критиците на режима в Бангладеш обвиняват Хасина, че се опитва да превърне Бангладеш в еднопартийна държава и са особено вбесени от нейните репресии срещу политически опоненти и групи на гражданското общество. „Индийското правителство трябва да се подчини на искането на опозицията да направи изборите по-демократични и прозрачни“, казват анализатори.

Какви стъпки ще предприеме временното правителство?

Изявленията на новия министър-председател сочат към ,,умерена“ външна политика. Беше изразено желанието на Дака да поддържа ,,гладки и позитивни“ отношения с всички държави, включително с Индия и Китай.

Дни след бягството на Хасина синът ѝ беше категоричен, че тя ще се завърне в Индия. Малко по-късно той сподели пред ББС, че ,,тя е разочарована от развоя на събитията след нейната усилена работа и развитие на Бангладеш“ и не би се завърнала в страната.

До момента са докладвани атаки към религиозни малцинства, в това число индуси. Основната задача на временното правителство ще бъде възстановяването на реда в страната. Новият министър-председател ще бъде изправен пред трудната задача да опази демокрацията в страна, която от години страда под натиска на корупцията и ниското доверие на гражданите в държавните институции. Икономически най-сериозният проблем на Бангладеш е крайната бедност, придружена от растящата инфлация. Това ще наложи вземането на непопулярни решения като съкращения на държавните разходи. Докато политическите партии настояват за провеждането на избори възможно най-рано, протестиращите са на мнение, че първо трябва да се проведат дълбоки институционални и политически реформи. Във външната си политика Бангладеш стои на кръстопът. Тя може да продължи тясното си сътрудничество с Индия, или да възобнови прекъснатите си дипломатически контакти със Запада, по-конкретно със САЩ. Временното правителство обаче има уникалната по рода си възможност да положи основите на по-добро управление.

Автор: Елина Атанасова