Бангладеш обяви, че около 8000 бежанци от Рохинга са пристигнали наскоро в страната, бягайки от въоръжения конфликт в съседен Мианмар, и обеща да предприеме нови мерки, за да се опита да ограничи притока на бежанци.

Имам информация, че около 8000 бежанци са влезли в Бангладеш. Ще проведем сериозна дискусия в кабинета през следващите 2-3 дни (във връзка с това)“, заяви съветникът по външните работи Тухид Хосейн във вторник (03 септември).

По време на срещата ще бъдат обсъдени мерки за предотвратяване на влизането на допълнителни бежанци в Бангладеш. Страната вече няма капацитета да предостави хуманитарен подслон на повече души, добави Хосейн.

ООН загрижен заради нападенията над цивилни граждани в Мианмар

През последните месеци се наблюдава нарастване на насилието в Мианмар поради сблъсъци между военни и въоръжени милиции, особено в щата Ракхайн, който граничи с Бангладеш и където живее голяма част от населението на Рохинга.

Хосейн подчерта необходимостта от осъществяване на канал за комуникация с етническата партизанска армия Аракан (АА), част от бунтовническия съюз, който се бори с военните на Мианмар от месеци и който контролира част от Ракхайн.

Бангладеш е домакин на повече от милион бежанци, повечето от които избягаха от Мианмар през 2017 г., поради решение на правителството на бившия премиер Шейх Хасина да отвори границата по време на военна операция, описана като възможен геноцид от ООН.

Повечето от тях обаче оттогава живеят в пренаселени бежански лагери при нехигиенични условия.

Бангладеш положи усилия в миналото, за да започне репатрирането на членове на това предимно мюсюлманско малцинство, които Мианмар не признава за граждани. Тези действия се провалиха поради нестабилността в страната им на произход.

Ръководителят на временното правителство на Бангладеш Мухамад Юнус каза през август, че правителството му ще продължи да подкрепя рохингите, които са в Бангладеш. Но в същото време потърси помощ от международната общност за хуманитарни операции относно бежанците и тяхното евентуално репатриране.

 

По публикацията работи: Петя Георгиева

ООН: Военните престъпления в Мианмар се разрастват с тревожна скорост