През последните два дена отношенията между Турция и Сирия драстично се влошиха.
На 3 октомври, сряда, от сирийска страна беше обстрелян от миномет турският град Акчакале – град, намиращ се в близост до турско-сирийската граница. Експлозията причини гибелта на 5 турски граждани – за нещастие жертвите са жени и деца.
Видето на последиците от атаката.[youtube fbpLqD9HQs8]
След спешно заседание на турският парламент на следващият ден, 4 октомви, се одобри решението за военни действия на територията на Сирия. Това решение беше бурно посрещнато от протести из цяла Турция, включително и в Измир, Мерсин, Ескишехир и други градове. Демонстраторите скандираха: „Не на войната! Искаме мир! Няма да сме войници на империалистите!“ На някой от банерите обвиниха водещата „Партия на справедливостта и развитието“ (АКП), че работят за американски интереси.
Бедри Байкам, турски художник и активист, каза: „САЩ иска Турция да влезе във война със Сирия, защото предстоят избори в Америка. Обама не иска да изпраща американски войници, за това турската амрмия ще служи като техен инструмент, но ние не искаме да сме част от кръвополитията в Близкият Изток.“
Ибрахим Калин, старши съветник на турският премиер министър Реджеп Тайип Ердоган, побърза да сподели в „Twitter“:
„Турция няма интерес да започва война със Сирия. Но Турция е способна да защитава границите си и още отвъне на удара ако е нужно.“
В своето обръщение към медиите премиерът Ердоган потвърди тава становище, като обясни, че решението на Турция да разгърне войските си е възпиращ фактор, в отговор на бомбандировката от сирийска страна, която доведе до смъртта на пет турски граждани.
От сирийска страна, в четвъртък, след миноментният обстрел, посланникът на Сирия в ООН, Башар Джафари, предаде, че Сирия „не търси екалиране на обстановката със съседите си, включително Турция.“
Сирийският представител потвърди, че Дамаск поднася „искрени съболезнования“ на Анкара, но подчерта, че „това не е извинение“. Той осигури, че властите „задълбочено изследват източника“ на тези атаки.“
„Сирийското правителство има ключов интерес в запазването на добри съседски отношения с Турция“, добави посланникът. Той продължи, „В случай на гранични инциденти между две съседски страни, правителствата трябва да действат мъдро, рационално и разумно.“
Според Джафари, ответният удар от турска страна, е ранил два сирийски войника. На въпросът за източника на сирийският удар, посланникът отговори, че разследването още не е завършено.
Съветът за сигурност(СС) на ООН излезе със становище, в което осъжда действията на сирийската страна. В текста пише, че сблъсъкът „е със сериозно въздействие върху регионалният мир и стабилност.“ Изявлението беше публикувано в отговор на искане от турска страна, в което Турция иска от членовете на съвета „нужните действия“ за да се спре сирийската агресия и да се подсигури на туската териториална цялост.
Текстът премина през много промени, докато във финалният си вариант не беше одобрен от всички членове на СС. Русия и Китай имаха най-много изисквания към текста. Вместо специфично да се упоменат Сирия и Турция, в последната версия на становището, СС се съгласи на вариантът: „Членовете на СС приканват към сдържане.“
Друга точка, която руската страна настоя да се премахне, е, че „сирийската атака е сериозен риск за международният мир и сигурност“. Вместо това, в текста гласи, че „кризата в Сирия повлиява на сигурността на съседите, мирът и стабилността в региона.“
Опасенията на Русия и Китай са, че ако тексът излезе официално в нереедактираната си формулировка, той може да се ползва като база за бъдещи резолюции срещу правителството на Башар ал-Асад.
Двете азиатски страни обявиха вето на вече три резолюции против сирийският президент и правителството му.