Преговорите за прекратяване на 15-месечната война в Судан между суданските въоръжени сили (SAF) и паравоенните сили за бързо реагиране (RSF) ще започнат в Женева тази седмица, заяви специалният пратеник на Съединените щати Том Периело.
Судан е в „преломна точка“, предупреди ООН в понеделник, тъй като все повече хора се нуждаят от храна, вода, подслон и медицински грижи в страната, която е опустошена от засилващата се война.
Миналия месец САЩ поканиха воюващите страни на Судан да проведат преговори в Швейцария за прекратяване на огъня, повече от година след избухването на боевете. Докато силите за бързо реагиране се съгласиха на преговори с посредничеството на САЩ, лидерът на суданската армия генерал Абдел Фатах ал-Бурхан заяви, че военните няма да се присъединят към тях.
„Няма да се оттеглим, няма да се предадем и няма да преговаряме“, подчерта ал-Бурхан тогава.
„[Специалният пратеник на САЩ] заяви много ясно, че това ще бъде стартиране на процеса… а не самото начало на преговорите за прекратяване на огъня“, съобщи Хиба Морган от Ал Джазира.
Правителството желае да бъде представено като такова на преговорите, а не само чрез участието на армията в тях, като по този начин се опитва да получи легитимност. Морган допълни, че „суданската армия ясно даде да се разбере, че има определени условия, които трябва да бъдат изпълнени, и суданското правителство също. Те казват, че искат гаранция, че споразумението от Джеда, което беше подписано между суданската армия и RSF миналата година, ще бъде изпълнено от паравоенните сили.“
„През следващите три месеца около 25,6 млн души ще бъдат изправени пред остра продоволствена криза, тъй като конфликтът се разпространява и механизмите за справяне с него са изчерпани“, гласи изявлението на Международната организация по миграция.
Esto de @mespanolescofet : La guerra y el bloqueo de la ayuda humanitaria arrojan a la hambruna al mayor campo de desplazados de Sudán https://t.co/sy6HAE69VF vía @el_pais
— Maruja Torres (@MistralS) August 12, 2024
В понеделник президентът на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) Миряна Сполярич Егер съобщи, че се надява планираните за тази седмица преговори да доведат до солидни хуманитарни действия и да премахнат пречките пред прекратяването на войната.
„Ние не сме част от тези разговори, но се надявам, че те ще намерят решение, което ще ни позволи да увеличим хуманитарната помощ. Това ще ни даде и повече достъп до засегнатото население, особено в северната част на Дарфур, където ситуацията е изключително обезпокоителна“, заяви тя на пресконференция в централата на МКЧК в Женева.
Междувременно Агенцията на ООН за миграцията предупреди, че Судан е в катастрофална „точка на пречупване“, с предстоящи десетки хиляди смъртни случаи, които могат да бъдат предотвратени, поради множеството кризи.
Sudan is facing a perfect storm of conflict, famine and now flooding.
With shelters destroyed, displaced families are left with nothing.
UNHCR is providing emergency relief, but the needs are overwhelming.
Your support can make a difference. https://t.co/oLu39KacMi pic.twitter.com/cc2LYT0Q1V
— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) August 13, 2024
Международната организация по миграция (МОМ) заяви, че гладът и наводненията добавят още предизвикателства, пред които са изправени милиони хора в разкъсаната от война страна, на фона на най-голямата криза с разселване в света.
„Не се заблуждавайте: тези условия ще продължат и ще се влошат, ако конфликтът и ограниченията върху хуманитарния достъп също продължат“,
предупреди Отман Белбейси, директор на МОМ за Близкия изток и Северна Африка, в изявление в понеделник. „Без незабавен, масивен и координиран глобален отговор рискуваме да станем свидетели на десетки хиляди предотвратими смъртни случаи през следващите месеци. Ние сме на преломна точка – катастрофална, катастрофална преломна точка.“
Конфликтът е довел до смъртта на десетки хиляди според ООН. МОМ заяви, че новите данни показват, че повече от 10,7 млн души са вътрешно разселени в Судан, като много от тях са изселени няколко пъти. Междувременно 2,3 млн са избягали през границите в съседни страни.
Очаква се ООН, Африканският съюз, съседен Египет и Обединените арабски емирства – които бяха обвинени в подкрепа на силите за бързо реагиране с оръжия, твърдение, което служители на ОАЕ отрекоха – да присъстват на преговорите като наблюдатели.
По публикацията работи: Петя Георгиева