Климатичното изменение означва дългосрочни промени в метеорологичните условия на Земята. Промяната в климата е много сериозна заплаха за човечеството и околната среда. Ефектите от нея оказват въздействие върху множество различни аспекти на живота ни. Нуждаем се от действия в областта на климата сега, в противен случай последиците от бездействието ни само ще се засилват.

Метеорологичните изменения могат да бъдат естествени, като промени в океанските течения, слънчева радиация или вулканична активност. Но от 1800 г. човешката дейност е основният двигател на изменението на климата, главно поради изгарянето на изкопаеми горива като въглища, нефт и газ. Енергетиката, промишлеността, транспортът, селското стопанство са сред основните сектори, причиняващи отделянето на парникови газове (въглероден диоксид, метан, диазотен оксид и озон).

По данни на Световна метеорологична организация (СМО) последното десетилетие (2011-2020 г.) е било най-топлото в историята от 1850 г. насам. И всяко десетилетие ще бъде по-топло от предходното.

Много хора смятат, че изменението на климата означава най-вече по-високи температури. Но повишаването на температурата е само началото. Тъй като Земята е система, където всичко е свързано, промените в една област водят до промени във всички останали.

Последствията от изменението на климата сега включват екстремни температури, интензивни суши, недостиг на вода, тежки пожари, покачване на морското равнище, наводнения, топене на полярен лед, катастрофални бури и намаляващо биоразнообразие.

Вследствие повишаването на средната глобална температура, все по-често се наблюдават явления, свързани с екстремни температури, като например горещи вълни. По-високите температури могат да доведат до по-голяма честота на някои заболявания при хората.

Очаква се също така по-високите температури да предизвикат промяна в географското разпределение на климатичните зони. Това се отразява на разпространението и числеността на много растителни и животински видове, които вече са подложени на натиск поради загубата на местообитания и замърсяването.

В резултат от по-високите температури се изпарява повече вода, което заедно с липсата на валежи увеличава риска от тежки суши. Редица европейски региони вече са изправени пред по-чести, тежки и по-продължителни сухи периоди.

Според прогнозите, ако глобалната средна температура се увеличи с 3°C, два пъти по-често ще има суши. По-честите и тежки суши ще доведат до увеличаване на продължителността и интензивността на сезона на горските пожари, особено в Средиземноморския регион. Също така региони, за които в момента не са характерни пожари, могат да се превърнат в рискови зони.

Сушите също могат да предизвикат разрушителни пясъчни и прашни бури, които могат да преместят милиарди тонове пясък през континентите. Пустините се разширяват, намалявайки земната площ за отглеждане на храна.

Освен сухи и горещи периоди, се очаква силните дъждовни бури да станат по-чести и по-интензивни поради по-високите температури и съответно по-голямото изпарение на води и като резултат да се увеличи честотата на внезапните наводнения в цяла Европа. През изминалите дни бяхме свидетели на подобна ситуация. Поради скорошни проливни дъждове, река Дунав покачи драстично нивото си и принуди множество семейства в централна и източна Европа да се евакуират, и да обявят извънредно положение.

Източник: Капитал

Предвижда се и повишение на морското равнище. Океанът поглъща по-голямата част от глобалната топлината. Скоростта, с която океаните се затоплят се е увеличила силно през последните две десетилетия във всички дълбочини на океана. Тъй като океанът се затопля, неговият обем се увеличава, защото водата се разширява, когато става по-топла. Топенето на ледените покривки също води до покачване на морското равнище, което заплашва крайбрежните и островните общности. Освен това океанът абсорбира въглероден диоксид от атмосферата. Но повече въглероден диоксид прави океана по-киселинен, което застрашава морския живот и кораловите рифове.

Очаква се също така поради покачването на морското равнище да намалеят наличните количества прясна вода, заради навлизането на морска вода в подземните води. Вероятно е много по-голямо количество солена вода да навлиза в сладководни обекти, засягайки селското стопанство и снабдяването с питейна вода.

Изменението на климата е най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството. Климатичните въздействия вече увреждат здравето чрез замърсяване на въздуха, болести и екстремни метеорологични явления. Всяка година факторите на околната среда отнемат живота на около 13 милиона души. Шестият доклад за оценка (AR6) на Междуправителствения панел по изменението на климата (МПИК) заключи, че климатичните рискове се появяват по-бързо и ще станат по-сериозни по-рано, отколкото се очаква, и ще бъде по-трудно да се адаптираме с повишеното глобално затопляне.

Екстремните метеорологични явления увеличават смъртните случаи и затрудняват системите на здравеопазване да се справят.

Целите за устойчиво развитие на ООН поясняват как можем да защитим околната среда и да забавим изменението на климата.

Ето и някои от тях:

  • Пестете енергия у дома

Използвайте по-малко енергия, като намалите използването на отопление и охлаждане, преминете към LED крушки и енергийно ефективни електрически уреди, перете прането си със студена вода или окачете нещата да изсъхнат, вместо да използвате сушилня. Така може да намалите въглеродния ви отпечатък с 900 килограма CO2e (въглеродни емисии) на година.

  • Променете източника на енергия в дома си

Преминаването на вашия дом от енергия, захранвана с петрол, газ или въглища, към възобновяеми източници на енергия, като вятърна или слънчева, може да намали въглеродния ви отпечатък с до 1,5 тона CO2e на година.

  • Ходете пеша, карайте колело или вземете обществен транспорт

Пътищата по света са задръстени с превозни средства, повечето от които използват дизел или бензин. Ходенето или карането на колело вместо шофиране ще намали емисиите на парникови газове и ще помогне на вашето здраве. За по-дълги разстояния обмислете да вземете влак или автобус. Животът без автомобили може да намали въглеродния ви отпечатък с до 2 тона годишно в сравнение с начина на живот, в който се използва кола.

  • Преминете към електрическо превозно средство

Ако планирате да си купите кола, помислете за електрическа, като на пазара идват повече и по-евтини модели. В много страни електрическите автомобили помагат за намаляване на замърсяването на въздуха и причиняват значително по-малко емисии на парникови газове в сравнение с превозните средства, задвижвани с газ или дизел. Но много електрически автомобили все още работят с електричество, произведено от изкопаеми горива, а батериите и двигателите изискват редки минерали, които често са свързани с високи екологични и социални разходи.

Преминаването от бензинов или дизелов автомобил към електрическо превозно средство може да намали въглеродния ви отпечатък с до 2 тона CO2e на година. Едно хибридно превозно средство може да ви спести около 700 килограма вредни емисии на година.

  • Обмислете вашето пътуване

Самолетите изгарят големи количества изкопаеми горива, произвеждайки значителни емисии на парникови газове. Когато можете, вземете влак.

  • Намалете, използвайте повторно и рециклирайте

Електроника, дрехи, пластмаси и други артикули, които купуваме, причиняват въглеродни емисии във всеки етап от производството си. Купуването на по-малко нови дрехи и други потребителски стоки, също може да намали вашия въглероден отпечатък. Всеки килограм произведен текстил генерира около 17 килограма CO2e.

  • Изхвърляйте по-малко храна

Когато изхвърляте храна, вие също губите ресурсите и енергията, използвани за отглеждането, производството, опаковането и транспортирането ѝ. И когато храната изгние на сметището, тя произвежда метан, мощен парников газ. Така че купувайте само това, от което се нуждаете, използвайте това, което сте купили. Намаляването на хранителните ви отпадъци може да намали въглеродния ви отпечатък с 300 килограма годишно.

Изменението на климата е глобална криза с нарастващи последици за околната среда, икономиката и човешкото здраве. Промените в температурите, екстремните метеорологични явления и покачването на морското равнище вече засягат различни региони и заплашват не само биоразнообразието, но и нашето ежедневие, и здраве. Трябва да действаме сега, защото все още имаме възможност да забавим необратимия процес. Ако не предприемем нужните мерки сега, поставяме човечеството и околната ни среда в пагубен риск.

Автор на публикацията: Ванеса Сапунджиева