Обединената турска опозиция от шест партии вчера обяви пакет с планирани конституционни промени за възстановяване на демокрацията, върховенството на закона и парламентарната система, в случай че техният кандидат спечели президентските избори през 2023 г. срещу настоящия турски държавен глава Реджеп Таийп Ердоган.
Пакетът с промени съдържа 167 члена по девет основни теми, чиято основна цел е да върнат демократичната парламентарна система в страната за сметка на елиминирането на изпълнителната власт на президента, въведена от Ердоган през 2017 г. след провеждането на противоречив референдум.
Според опозицията ролята на президента трябва отново да стане символична, както е била преди въведените от Ердоган конституционни промени.
Ето и част от предложените конституционни реформи от турската опозиция:
- Сваляне на процентовия праг за влизане в парламента от 7% на 3%. По-рано през 2022 г. турският парламент свали изборния праг от 10% на 7%.
- Дори и да бъдат помилвани, тези, които са били осъдени за сексуално насилие, сексуална злоупотреба с деца или умишлено нараняване на жена няма да могат да бъдат избирани за депутати.
- Оттеглянето от международни споразумения ще бъде основно правомощие на Народното събрание. Така президентът няма да може да взима еднолично решения за оттегляне от международни споразумения и договори.
- Фундаментални права и свободи няма да се уреждат с постановления на Министерския съвет.
- Като изискване за стабилност парламентът ще може да свали сегашното правителство, само ако успее да се обедини при съставянето на новото правителство.
- Президентите ще бъдат избирани само за един мандат с продължителност от седем години. Всички връзки на президента с партията, от която е издигнат, ще бъдат прекратени.
- Вместо президентски кабинет ще има министър-председател и Министерски съвет, които ще носят политическа отговорност пред Народното събрание.
- Правителство ще се сформира с просто мнозинство, а за свалянето му ще е необходимо абсолютно мнозинство.
- Президентът или Министерският съвет няма да имат правомощия сами да обявяват извънредно положение. Правомощията за обявяването му ще са на Министерския съвет, който заседава към президента.
- Като конституционен принцип ще се определи, че никой не може да бъде дискриминиран заради мнението си.
- Ще бъде посочено, че държавата е длъжна да защитава природата и животните и да предприема необходимите мерки за предотвратяване на жестокостта и малтретирането на животни.
Превод: Ванеса Николова
Източници: Balkan Insight, duvaR.english, Hurriyet Daily News